Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci trčí na lodi u Lampedusy. Drama trvá už týden, Itálie pod palbou kritiky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: UNHCR

Německá nezisková organizace Sea-Watch dnes připomněla, že na palubě její stejnojmenné lodi je 43 migrantů již týden. Plavidlo Sea-Watch 3 už několik dní křižuje mezinárodní vody u italského ostrova Lampedusa a hledá bezpečný přístav. Pokud by vplulo do italských výsostných vod, hrozí kapitánovi na základě nového italského zákona o bezpečnosti pokuta až 50.000 eur (1,28 milionu korun). Toto zákonné opatření podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) porušuje práva uprchlíků i záchranářů.

Humanitární loď zachránila migranty u libyjského pobřeží. Nezisková organizace tvrdí, že libyjská pobřežní hlídka by nestihla k potápějícímu se člunu včas doplout. Odmítla lidi vysadit zpátky v Libyi, protože ji nepovažuje za bezpečnou. Deset nemocných a dětí z původních 53 běženců na palubě se v sobotu vylodilo na Lampedusu. Italská prokuratura zahájila ve středu vyšetřování proti neznámému pachateli, zda nedošlo k napomáhání nelegální migraci.

"Zachránění migranti by nikdy neměli skončit v Libyi, fakta nasvědčují tomu, že to není bezpečná země," řekla agentuře ANSA komisařka pro lidská práva Rady Evropy Dunja Mijatovičová. Dodala, že postoj italské vlády k záchranným operacím ve Středozemním moři ji znepokojuje.

As the #EU ducks out, civil society takes responsibility. The offer of the solidarity cities to welcome people has been made. It is up to the EU & the German Federal Government to make this happen, and up to #Italy to safely disembark these 43 people now.https://t.co/59eReu4j5F

— Sea-Watch International (@seawatch_intl) 19. června 2019

Italská populistická vláda zavřela hned po nástupu k moci loni v červnu italské přístavy humanitárním lodím a opatření proti nim se neustále zostřuje, a to hlavně přičiněním ministra vnitra Mattea Salviniho, který vede protiimigrační Ligu.

"Logický základ toho, proč se pátrací a záchranné operace trestají, se hledá jen stěží," myslí si Matteo Villa z milánského Institutu pro mezinárodní politiku (ISPI). "Zvláště, když počet příchozích (migrantů) přes moře se tak markantně snížil," dodal.

Podle údajů ministerstva vnitra se do Itálie od počátku roku do 10. června po moři dostalo 2144 běženců, což je o 85 procent méně než za stejné období loňského roku a o 96 procent méně než za stejný čas v roce 2017.

"Je zajímavé, že italská migrační politika je tak odtržená od reality," rozvedl Villa. "Tato politika je zaměřená na dosažení konsenzu (veřejnosti) a prosazuje ji zejména Salviniho Liga. Soustředí na to, co se děje na moři, a nikoli na problémy na pobřeží," uzavřel Villa poukazem na situaci v Libyi.

Témata:  uprchlíci Itálie EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 11:54

Medvěd na Slovensku znovu zaútočil na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Příměří na Ukrajině nevydrželo dlouho. Rusko opět útočí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že ruské dělostřelecké útoky na Ukrajinu pokračují i přes oznámené velikonoční příměří, které o den dříve vyhlásil Kreml. Podle Zelenského jsou ruské ofenzivy aktivní na několika úsecích fronty a palba neustala. Prezident zdůraznil, že Kyjev nemá důvěru v prohlášení přicházející z Moskvy.