Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci trpí. Všichni jim musí pomáhat, kázal papež František

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Amnesty International

Migranti jsou v prvé řadě lidské bytosti, které jsou symbolem všech lidí vyloučených z globalizované společnosti. Řekl to dnes papež František během mše za migranty ve Vatikánu. Papež zdůraznil, že nejde jen o sociální či migrační problém, ale hlavně o lidi. Informovala o tom agentura ANSA. Papež opět vyzval všechny bez výjimky k pomoci migrantům.

"Bývají podvedeni a ponecháni smrti v poušti, jsou mučeni, zneužíváni a podrobováni násilí v detenčních zařízeních, čelí vlnám neúprosného moře a v uprchlických táborech jsou ponecháváni příliš dlouho na to, aby se tyto tábory mohly nazývat dočasnými," řekl dnes mimo jiné papež za účasti asi 250 migrantů a zástupců církevních a humanitárních organizací, které pomáhají uprchlíkům. Byly mezi nimi i africké ženy s nemluvňaty, uvedla AP.

#PopeFrancis presides over Holy Mass for #migrants in St Peter’s Basilica, marking the 6th anniversary of his visit to the Italian island of #Lampedusa. https://t.co/MEYYScKBnF

— Vatican News (@VaticanNews) 8. července 2019

Mše se konala ve Svatopetrské bazilice ve Vatikánu u příležitosti šestého výročí papežovy návštěvy na ostrově Lampedusa. Právě na tento italský ostrov připlouvaly v minulých letech desetitisíce migrantů, nyní už se jich tam dostávají jen maximálně desítky týdně kvůli přísné migrační politice italské vlády.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini po loňském nástupu do úřadu uzavřel italské přístavy nevládním organizacím, které naloďují migranty u libyjských břehů z vod a vratkých člunů, na nichž je posílají do Evropy pašeráci.

"Jde o velkou zodpovědnost, jíž se nemůže nikdo vyhýbat," uvedl dnes také papež. Pomoc uprchlíkům je jednou z priorit Františkova pontifikátu. I jeho první cesta mimo Řím poté, co se stal v březnu 2013 papežem, byla spojena s uprchlíky, když vedla 8. července 2013 na Lampedusu.

Na tento sicilský ostrov a do dalších italských přístavů tehdy připlouvali masově běženci z Afriky a Blízkého východu, kteří utíkají před ozbrojenými konflikty a chudobou. Například v roce 2014 dorazilo přes moře do Itálie na 170.000 běženců, ještě předloni to bylo 119.370 migrantů a loni už jich bylo kvůli přísné migrační politice Itálie jen asi 23.370.

Témata:  Papež František uprchlíci Vatikán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.