Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šíří se hnutí černých vest. Uprchlíci okupovali pařížský Panthéon, policie zasáhla

Francouzská policie
Francouzská policie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Pařížský Panthéon, kde jsou pohřbeny významné francouzské osobnosti, v pátek při protestu okupovalo několik stovek migrantů, převážně ze západní Afriky, kteří ve Francii žijí bez patřičných dokumentů. Dožadovali se schůzky s premiérem Édouardem Philippem a toho, aby byl jejich pobyt v zemi legalizován. Zásahová policie je po několika hodinách z budovy po skupinkách vyvedla. Informovala o tom agentura Reuters.

Někteří z protestujících se na facebooku označili za "černé vesty" a členy skupiny La Chapelle Debout. První z pojmenování se inspiruje protesty takzvaných žlutých vest proti vládě. Druhé z uskupení odkazuje na Porte de La Chapelle, oblast na severu francouzské metropole, kde vznikají provizorní tábory migrantů.

Shromáždění uvnitř Panthéonu skandovali mimo jiné "Černé vesty, černé vesty", anebo "Co chceme? Dokumenty!". "Myslím, že by nám měli dát dokumenty do pořádku. Chtěli bychom mít stejná práva jako Francouzi," řekl jeden ze protestujících při evakuaci z budovy.

Přístup k památce po několika hodinách zahradilo 50 až 60 členů pořádkové policie. Protestující migranty z Panthéonu vyvedli po skupinkách. Bylo zatčeno 37 lidí, uvádí policejní zdroje.

V Panthéonu, který se nachází v latinské čtvrti na levém břehu Seiny, jsou mimo jiné pohřbeni François Marie Voltaire, Jean Jacques Rousseau či Victor Hugo.

Témata:  Paříž uprchlíci Francie policie Francie

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.