Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asadova armáda v bitvě o Idlib selhává, Rusko muselo nasadit speciální jednotky

Bojová letka RF v Sýrii
Bojová letka RF v Sýrii
Foto: mil.ru

Rusko vyslalo speciální jednotky, aby pomohly syrské armádě v dosud neúspěšné ofenzivě v provincii Idlib, která je poslední baštou povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada. S odvoláním na vyšší velitele rebelů o tom dnes informovala agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany zprávu popřelo.

Vzbouřenečtí důstojníci uvedli, že je to poprvé, co Moskva poslala pozemní vojska na bojiště během tohoto polního tažení, zahájeného na konci dubna. Dosud ruští vojáci působili za frontou v pozici velitelů operací, odstřelovačů či obsluhy protitankových střel. Neúčastnili se však přímých bojů.

"Tyto ruské jednotky jsou nyní přítomny na bojišti. Rusové teď zasahují přímo," řekl mluvčí koalice povstaleckých skupin v Idlibu kapitán Nadží Mustafá.

Ruské pozemní síly nastoupily na frontu, aby obsadily strategické výšiny severně od města Hamá, které padly do rukou povstalců minulý týden a syrská armáda se je opakovaně marně snažila dobýt zpět. Kromě Rusů se do nové fáze ofenzivy údajně zapojují i Íránem podporované šíitské jednotky.

"Tyto speciální ruské síly jsou nyní na bojišti, přímo do bojů zasahují. Když se Asadovým jednotkám nepodařilo postoupit, Rusko zaintervenovalo... po předchozím bombardování," řekl mluvčí jedné z povstaleckých skupin, kterou podporuje Turecko.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že speciální jednotky do Idlibu neposlalo, a trvá na tom, že Rusko v Sýrii nemá pozemní armádu. Podle ruského úřadu jsou informace o ruské intervenci mylné. "V Sýrii nebyly a nejsou žádné ruské pozemní síly," tvrdí úřad. "Ve shodě s rusko-tureckými dohodami jsou pouze pozorovatelská stanoviště ruské vojenské policie kolem idlibské nebojové zóny, z nichž spolu s tureckými kolegy sledujeme dodržování příměří," uvádí se v prohlášení ministerstva.

Ve více než dvouměsíční operaci ruská a Asadova vojska nezaznamenala téměř žádné územní zisky, navzdory své početní i technologické převaze. Podle rebelů jde o jednu z mála ofenziv, jež se nevyvíjí podle představ Moskvy, která v Sýrii vojensky zasahuje od roku 2015. Jako rozhodující se zatím ukazují dodávky zbraní rebelům z Turecka, zejména pak protitankové střely, které prý působí nepříteli značné ztráty.

Při bombardování, které podniká ruská armáda a její spojenci, od začátku ofenzivy zahynulo podle bilance Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) 590 civilistů, při útocích radikálů padlo 45 civilistů. Před boji uprchlo z domovů na 330.000 lidí.

Témata:  ruské angažmá v Sýrii Ruská armáda Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy