Syrská vláda chce získat kontrolu nad Idlibem, jehož větší část má v rukou opozice a také skupiny islámských radikálů. Některé opoziční skupiny podporuje Turecko, které má v části Idlibu na základě dohody s Ruskem 12 pozorovatelských postů.

V minulých bojích se do jejich těsné blízkosti dostala syrská armáda a Turecko pak začalo posilovat posádky na stanovištích. Boji Ankara poprvé pohrozila 5. února, dnes Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že turečtí vojáci od svých stanovišť vytlačí syrskou armádu do konce února. Doufá také, že se podaří vyřešit spory kolem využívání vzdušného prostoru nad Idlibem.

Podle agentury Reuters vzdušný prostor kontroluje Rusko, jehož letectvo bombarduje pozice syrských spojenců Turecka v Idlibu. Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov dnes ale řekl, že Rusko proti povstalcům v Sýrii nebojuje.

"My v Idlibu neustoupíme o krok, vytlačíme syrský režim od stanovených pozic," prohlásil Erdogan. Řekl, že vypršelo ultimátum, které Turecko původně Sýrii dalo na stažení armády od tureckých pozic.