Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Sýrii bylo zabito 33 tureckých vojáků. Rusko posílá vojenské lodě, Západ je znepokojen

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. Oznámil to Rahmi Dogan, guvernér sousední turecké provincie Hatay. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Turci byli mezi útočícími povstalci, což ale turecký ministr obrany popřel. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell upozornil, že boje v Idlibu mohou přerůst v mezinárodní konflikt. Prezidenti Turecka a Ruska se v telefonátu dohodli, že je třeba zavést nová opatření, aby se situace normalizovala.

Podle agentury AP jde o nejvyšší počet tureckých vojáků zabitých v Sýrii za jediný den od začátku ofenzivy v Idlibu loni v prosinci.

Turecko tvrdí, že jeho vojáci přišli o život, i když armáda koordinovala jejich pozice s ruskou stranou. Kvůli vysokým ztrátám dnes spolu telefonicky hovořili ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. Dohodli se, že je třeba zavést nová opatření, aby se situace normalizovala. Chtějí také, aby o Idlibu jednaly delegace obou zemí na vysoké úrovni. Zástupci obou zemí v minulých týdnech jednali už několikrát, ale bezúspěšně. Podle nových zpráv budou dnes jednání pokračovat v Ankaře od 14:00 SEČ.

Od začátku února Turecko v Idlibu přišlo o 54 vojáků. Zahynulo rovněž 134 civilistů, mezi nimiž bylo 44 dětí. Boje vyhnaly z domovů od prosince skoro milion lidí, z nichž část se nyní vydala v Turecku k řecké hranici.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS uvedlo, že turečtí vojáci, kteří se dostali pod palbu syrské armády, byli "v řadách teroristických formací". Tito "teroristé se snažili provést rozsáhlý útok na pozice syrských vládních vojsk", dodal úřad.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar ale tuto verzi událostí popřel. "Rád bych zdůraznil, že žádní ozbrojenci v době tohoto útoku v blízkosti našich vojáků nebyli," řekl. Dodal, že turecká armáda za pomoci bezpilotních letadel a pozemních sil zaútočila na 200 syrských cílů.

Ruské ministerstvo rovněž tvrdí, že ruské koordinační středisko nepřetržitě ověřuje u turecké strany souřadnice jejích jednotek, aby se nedostaly pod palbu. Podle údajů sdělených středisku se prý na místě, které syrští vojáci ostřelovali, žádní turečtí vojáci neměli nacházet.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo v prohlášení, že je situací v Idlibu velmi znepokojeno a stojí při Turecku, které je spojencem v Severoatlantické alianci. Washington zároveň vyzval Damašek a jeho ruské a íránské spojence, aby ofenzivu v Idlibu okamžitě ukončili.

Borrell vyzval k zastavení bojů. Situace může podle něj přerůst v mezinárodní vojenskou konfrontaci a ohrožuje civilisty. "EU vyzývá všechny strany k rychlému zklidnění a lituje ztráty životů. Zváží všechna opatření k ochraně svých bezpečnostních zájmů, jsme v kontaktu se všemi účastníky," sdělil Borrell.

Hluboké znepokojení ze stupňování násilí vyjádřil také generální tajemník OSN António Guterres, který zároveň vyzval k okamžitému klidu zbraní. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj stále větší eskalace bojů.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se setkal s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavuşogluem a rovněž odsoudil syrské a ruské nálety. Zároveň Stoltenberg vyzval Damašek a Moskvu, aby ofenzivu ukončily. Na žádost Turecka se dnes sejdou na mimořádné schůzce velvyslanci členských zemí aliance.

Turecko v uplynulých měsících vyslalo do severozápadní Sýrie tisíce vojáků a těžkou vojenskou techniku na pomoc povstalcům, kteří vzdorují ofenzivě Ruskem podporované armády syrského prezidenta Bašára Asada. Syrští povstalci ve čtvrtek dobyli zpět město Sarákib.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turkey ‘neutralizes’ 1,709 regime elements in Idlib, Syriapic.twitter.com/8Ry2fNMuSn

— ANADOLU AGENCY (ENG) (@anadoluagency) February 27, 2020

Ankara opakovaně žádá, aby se syrská armáda stáhla od tureckých pozic v Idlibu. Prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu řekl, že Turecko z těchto míst neustoupí. Cílem syrské ofenzívy je kromě jiného zabezpečit klíčové trasy mezi Damaškem a severosyrskými městy, zejména Halabem (Aleppem), druhým největším městem země.

Do Středozemního moře míří dvě ruské fregaty se střelami s plochou dráhou letu, které se už dříve zapojily do bojů v Sýrii. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na mluvčího ruské černomořské flotily Alexeje Ruleva.

Mluvčí upřesnil, že obě lodě, které jsou vyzbrojené "vysoce přesným raketovým komplexem Kalibr-NK", propluly Bosporským a Dardanelským průlivem.

Fregaty Admirál Makarov a Admirál Grigorovič se mají přidat k plavidlu stejného druhu Admirál Essen, jež "plní úkoly ve Středozemním moři od prosince 2019". Píše o tom agentura Reuters.

Interfax poznamenal, že lodě Admirál Makarov a Admirál Grigorovič se už dříve u syrských břehů nejednou zapojily do ruské operace proti povstalcům.

Témata:  Syrská krize Turecká armáda Recep Tayyip Erdogan Sýrie ruské angažmá v Sýrii Ruská armáda EU NATO (Severoatlantická aliance) Jens Stoltenberg Josep Borrell

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 13:40

Mrazivé počasí se v Česku zdrží: Zimní kabáty neodkládejte, přituhne

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek vydal dvě výstrahy před projevy zimního počasí, které jsou očekávány v následujících hodinách a dnech. Na většině území má v noci opět mrznout, na horách pak bude vydatně sněžit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy