reklama

Agentura Anadolu informuje o 16 zabitých civilistech. Bombardování se podle organizace SOHR, která situaci v Sýrii monitoruje z Británie skrze své informátory ve válkou zmítané zemi, odehrálo kolem půlnoci u města Maarat Misrín, na jehož okraji se zdržovali vysídlení Syřané. Nálet zničil dvě velké jednopodlažní budovy a je možné, že bilance obětí poroste, protože mnoho zraněných je ve vážném stavu, uvedla SOHR.

Od prosince vede Ruskem podporovaná syrská armáda rozsáhlou ofenzivu proti džihádistům a povstalcům v Idlibu a podařilo se jí podle SOHR dobýt zhruba polovinu provincie, která je poslední, kde značnou část území kontrolují odpůrci vlády v Damašku.

Boje v Idlibu dosud podle OSN vyhnaly z domovů téměř milion lidí a více než 470 civilistů podle SOHR přišlo o život.

Ofenziva v Idlibu rovněž vyvolala spory mezi Tureckem, které podporuje některé povstalce, a Ruskem, jež bojuje na straně režimu v Damašku.. Turecko přestalo bránit uprchlíkům na svém území v cestě k hranici s Řeckem. Evropská unie obvinila Ankaru z vydírání a zneužívání uprchlického problému a žádá, aby Turecko dodržovalo dohodu s unií z roku 2016. Turecko na jejím základě začalo za finanční náhradu bránit běžencům přecházet hranici EU.

O situaci v Idlibu bude dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Moskvě jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

reklama