Erdogan po čtvrtečních telefonátech s Merkelovou a Macronem telefonoval v pátek i Putinovi, informuje agentura Reuters.

Poté sdělil, že Francie a Německo navrhují, aby se čtyřstranný summit konal 5. března, ale po rozhovoru s Putinem termín ještě potvrzen nebyl. Není zatím jasné, zda dnešní výrok tureckého prezidenta o této schůzce následoval už po souhlasu Kremlu.

"Naše odhodlání (ohledně Idlibu) jsem včera (v pátek) dal Putinovi jasně najevo. Řekl jsem to i Merkelové a Macronovi," prohlásil dnes Erdogan v Izmiru. "S Putinem, Macronem a Merkelovou se setkáme 5. března a budeme o tom mluvit znovu," dodal.

Erdogan v pátek Putina žádal, aby Moskva pomohla "brzdit" syrský režim v Idlibu, kde se kvůli pokračujícím bojům začaly u turecké hranice hromadit tisíce uprchlíků. O den dříve o zhoršující se humanitární situaci v této provincii s Putinem hovořili Macron a Merkelová.

Moskva stojí v syrské válce na straně režimu v Damašku, zatímco Ankara podporuje některé protirežimní povstalce. Turecká armáda zaujala pozice na severu Sýrie podél hranice obou států s odůvodněním, že jde o zajištění bezpečnosti tureckého území.

Syrská armáda zahájila ofenzivu v Idlibu podporovanou Ruskem loni v dubnu. Do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynulo na 1000 civilistů. Boje znovu zesílily koncem listopadu.

Při dnešní palbě syrských vládních sil zahynul v Sýrii už šestnáctý příslušník turecké armády; podle agentury AFP je mrtvých tureckých vojáků už 17. Turecké ministerstvo obrany na twitteru uvedlo, že voják zemřel při převozu do nemocnice na následky zranění, které utrpěl při explozi granátu vypáleného ze syrského tanku. Ministerstvo dodalo, že turecké ozbrojené síly na útok odpověděly a při odvetě zničily 21 "cílů režimu" prezidenta Bašára Asada.

Naposledy v Sýrii zemřeli dva turečtí vojáci ve čtvrtek při náletu Asadových sil.