reklama

Šéfka německé vlády dle agentury Reuters ocenila pomoc, jakou Turecko milionům uprchlíků na svém území poskytuje, a poznamenala, že se situace "dramaticky vyvinula" v souvislosti s boji v syrské provincii Idlib, odkud od prosince k tureckým hranicím podle OSN utekl další milion Syřanů. "Turecký prezident se v této chvíli cítí nedostatečně podporován," míní Merkelová. Je podle ní ale zcela nepřijatelné, aby Ankara činila kroky na úkor uprchlíků, kteří jsou nyní vedeni k tomu, aby směřovali na hranice s Řeckem, kde se však ocitají ve slepé uličce.

"Zažíváme uprchlíky a migranty, kterým na turecké straně říkají, že cesta do EU je teď otevřená, což samozřejmě není. To vede tyto lidi, muže, ženy a děti do extrémně těžké situace a staví i Řecko před enormní výzvy," řekl dnes také mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

"Německá vláda zůstává přesvědčená, že dohoda EU a Turecka je dobrá pro obě strany, že oběma stranám pomáhá a že má být dodržována," poznamenal dále. Stejně to vidí i Merkelová, která se na vzniku dohody výrazně podílela. Evropská unie se podle ní nyní musí zabývat tím, jak dosáhnout toho, aby v Idlibu nastal klid zbraní, a také tím, jestli může Turecku nabídnout další pomoc se zvládáním náporu uprchlíků.