reklama

"Pojedu do Moskvy, abych tam projednal vývoj (ohledně Sýrie) s panem Putinem. Doufám, že podnikne potřebné kroky k příměří a že najdeme řešení této záležitosti," řekl Erdogan v projevu v Ankaře.

Vyšetřovatelé zvláštní komise OSN mezitím ve své zprávě uvedli, že se Moskva a Ankara možná v Sýrii dopustily válečných zločinů, informují agentura Reuters a server listu The Moscow Times.

Zatímco ruské nálety na povstalci ovládané oblasti zabíjely civilisty, spojenci Turecka podle zprávy vraždili v oblastech obývaných Kurdy. Vyšetřovatelé zkoumali období mezi červencem 2019 a únorem letošního roku.

Rusko, které je spojencem Damašku, v této době podle nich podniklo nálety na tržiště a tábory pro vnitřně vysídlené osoby. Komise také popsala zločiny, které údajně páchali v Kurdy obývaných oblastech rebelové, za nimiž stojí Turecko. Pokud tito rebelové podle OSN jednali na pokyn Turecka, mohla by Ankara čelit obvinění z válečných zločinů.

Turecko v neděli oznámilo, že spustilo vojenskou ofenzivu proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Ankara tím reaguje na útoky, které jí minulý týden v provincii Idlib způsobily silné ztráty.

Ofenziva syrské a ruské armády v Idlibu začala v prosinci. Jejím cílem je získat provincii pod kontrolu režimu prezidenta Asada. Většinu oblasti zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Ankara žádá, aby se syrská armáda stáhla od tureckých pozic v Idlibu. Erdogan opakovaně řekl, že Turecko z těchto míst neustoupí. "Pokud se nestáhnou co nejdříve k liniím vymezeným Tureckem, nezůstane jim na ramenou hlava," varoval dnes v projevu syrskou armádu Erdogan.