Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Požár na Sibiři se vymkl kontrole. Dým dorazil až na Ural, lidé se dusí, zvířata prchají

požár
požár
Foto: Pixabay

Rozloha požárů v Rusku překročila dva miliony hektarů a dým z hořících lesů na Sibiři dosahuje až do regionů na Uralu, uvedl server Newsru.com s odvoláním na dnešní údaje úřadů. Plocha zachvácená plameny odpovídá přibližně čtvrtině Česka, anebo polovině Nizozemska.

Z plochy 2,256.983 hektarů, zachvácené plameny, se lví díl (2,109.815 milionu hektarů) podle serveru nalézá v tzv. oblasti kontroly, tedy v těžko dostupných a odlehlých místech, kde zákon umožňuje požáry nehasit, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody.

"Na území Ruska se k dnešnímu dni aktivně hasí 162 lesních požárů na ploše 147.168 hektarů," poznamenal server Regnum.

Hoří lesy hlavně na Sibiři. V Irkutské oblasti 115 přírodních požárů zuří na ploše téměř půl milionu hektarů, v Jakutsku se 134 požárů rozšířilo na plochu více než tři čtvrtě milionu hektarů a 109 požárů v Krasnojarském kraji postihuje bezmála 900.000 hektarů.

Ministerstvo pro mimořádné situace varuje, že v příštích dnech bude nebezpečí požárů přetrvávat vzhledem k až třicetistupňovým vedrům, suchu a poryvům větru.

"Hoří tajga, zvířata utíkají do města," poznamenal autor záběrů pořízených v Jakutsku.

"Požáry v postižených regionech způsobily značné zhoršení ekologické situace. Dým několik dnů dusí velkou část Sibiře," poznamenal Newsru.com.

Dým se objevil i na Uralu, kde například v Čeljabinsku se lidé podle televize dohadovali, zda jde či nejde o běžný smog z průmyslových podniků. Úřady ale ujišťují, že monitoring čistoty ovzduší ve velkých městech neprokázal převýšení koncentrace škodlivých částic. Odborníci ale varují, že důsledky znečištění ovzduší postihují zdraví hlavně dětí, seniorů, těhotných žen a pacientů se srdečními potížemi.

Témata:  Sibiř Rusko požáry

Související

Aktuálně se děje

8. června 2026 21:59

Jaromír Soukup neudržel nervy na uzdě. Hanychové poslal jasný vzkaz

Napjaté vztahy mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou jako bývalými partnery a rodiči dcery Rozárky se neuklidňují. Je to právě naopak. Dvojice se pouští do dalšího sporu, přičemž podnikatel opravdu nešetří influencerku. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Narozená miminka

Zázrak na Slovensku: V Bratislavě se narodila siamská dvojčata

V Národním ústavu dětských chorob v Bratislavě přišla v úterý na svět siamská dvojčata. Na tento výjimečný porod dohlížel specializovaný tým odborníků z dětského ústavu a Univerzitní nemocnice Bratislava. Mluvčí ústavu Dana Kamenická narození dětí potvrdila s tím, že bližší podrobnosti k celému případu nemocnice poskytne ve středu.