Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sibiř opět v plamenech. Rusko nepodniká nic pro to, aby živel zastavilo

požár
požár
Foto: Pixabay

Rozsah lesních požárů v odlehlých oblastech Ruska překročil plochu milion hektarů, píše dnes agentura Interfax. Požáry ovšem zuří v těžko dostupných místech, a úřady nepodnikají nic pro to, aby živel zastavily. Nejvíce požárů hlásí Jakutsko na ruském Dálném východě.

Za posledních deset dní, tedy v období od 16. června, kdy požáry hořely na ploše 57.000 ha, se plocha hořícího území zvětšila osmnáctkrát. Nyní je pro představu podobně velká jako Středočeský kraj. Nejvíce zasažené je Jakutsko, kde je aktuálně zaznamenáno 113 požárů na celkové ploše převyšující 800.000 hektarů. Hořící lesy jsou pod stálým dohledem hasičů a jsou monitorovány satelity.

Požáry zatím nepředstavují riziko pro osídlené oblasti a náklady na jejich hašení by byly vyšší než ekonomické škody, které může oheň napáchat, píše Interfax. Rozhodnutí hasit požáry závisí na orgánech výkonné moci jednotlivých ruských regionů, upřesňuje agentura.

To, že regionální úřady nemají v určitých případech povinnost proti požárům zasahovat, je v Rusku stále diskutované téma. Ruské ministerstvo přírodních zdrojů nedávno navrhlo omezení rozsahu zón, kde místní úřady tuto povinnost nemají. Právě tyto oblasti byly loni v létě postiženy masivními požáry. Ty se v polovině srpna rozšířily na plochu o rozměru pět milionů hektarů.

Témata:  Sibiř Rusko požáry

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.