Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet obětí v El Pasu stoupá. Proč mladík střílel?

Patrick Crusius (střelec z El Pasa)
Patrick Crusius (střelec z El Pasa)
Foto: Plano High School

Při sobotní střelbě v nákupním centru ve městě El Paso na jihu USA zahynulo 20 lidí a 26 dalších utrpělo zranění. Oznámil to texaský guvernér Greg Abbott. Podle mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora jsou mezi oběťmi tři Mexičané, šest Mexičanů bylo zraněno.

Policisté v souvislosti s útokem zadrželi bělocha ve věku 21 let. Střelbu, která se odehrála v obchodním domě Walmart, policie vyšetřuje jako možný zločin z nenávisti.

Na sociálních sítích se objevily zprávy o tom, že útočník sepsal manifest, v němž mluví o nutnosti reagovat na "hispánskou invazi do Texasu" a vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí.

Asi sedmisettisícové město El Paso leží na hranicích s Mexikem, na druhé straně hranice je více než milionové město Ciudad Juárez. V obchodním domě Walmart v El Pasu bylo v době střelby v sobotu dopoledne místního času 1000 až 3000 nakupujících a asi 100 prodavačů. Mnozí zákazníci prý přišli nakoupit potřeby před začátkem školního roku.

Útočník byl podle mluvčího místní policie Roberta Gomeze s největší pravděpodobností jen jeden a policisté ho zadrželi bez jediného výstřelu. Identifikován byl jako Patrick Crusius z oblasti Dallasu, který se nachází více než 1000 kilometrů východně od El Pasa.

Televizní stanice KTSM zveřejnila na svých internetových stránkách fotografie muže, které údajně pořídily bezpečnostní kamery ve Walmartu. Je na nich vidět mladík v brýlích, khaki kalhotách a černém tričku s útočnou puškou.

Jeden ze svědků Glendon Oakly televizi CNN řekl, že byl zrovna v obchodě se sportovním zbožím v sousedním nákupním středisku Cielo Vista, když dovnitř vběhlo dítě a křičelo, že ve Walmartu řádí střelec. Podle Oaklyho nikdo nebral slova dítěte vážně, o několik minut později ale muž sám uslyšel výstřely.

Kianna Longová nakupovala s manželem ve Walmartu, když se ozvala palba. "Lidé zpanikařili a sehnutí nízko nad zemí utíkali pryč," uvedla Longová, která společně se svým mužem proběhla skladem v zadní části obchodu a s dalšími zákazníky se schovala do ocelového kontejneru v zásobovacích prostorách.

Ke střelbě v El Pasu se na twitteru vyjádřil prezident Donald Trump. "Zprávy jsou velmi špatné, mnoho mrtvých. Spolupracujeme s místními úřady, hovořil jsem s guvernérem. Bůh s Vámi všemi," napsal.

Tragédie vyvolala ve Spojených státech vlnu solidarity, ale také nová volání po přísnější kontrole zbraní. K nim se připojil mimo jiné prezidentský kandidát a bývalý texaský kongresman Beto O'Rourke, který z El Pasa pochází. O střelbě ve svém domovském městě se doslechl na diskusním fóru demokratických prezidentských uchazečů v Las Vegas. Očividně otřesený O'Rourke poukázal na to, že podle prvních zjištění střelec útočil vojenským typem zbraně, a zdůraznil, že je nutné prodej takových zbraní co nejdříve zakázat.

"Je nejvyšší čas jednat a ukončit tuto epidemii násilí související se zbraněmi," napsal na twitteru favorit demokratických primárek Joe Biden. "Tato epidemie násilí neskončí, dokud neporazíme zbrojní lobby a neprosadíme přísnější a lepší zákony o držení zbraní," uvedl newyorský starosta Bill de Blasio.

Snaha odpůrců zbrojní lobby byla v USA doposud marná. V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil již několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný - demokraté žádali zpřísnění podmínek pro pořizování zbraní, republikáni odkazovali na druhý dodatek americké ústavy, který občanům zaručuje právo ozbrojovat se.

Agentura Reuters uvedla, že sobotní útok v El Pasu byl osmým nejhorším masakrem střelnou zbraní v moderní historii USA. Při tom vůbec nejkrvavějším v roce 2017 usmrtil čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock při střelbě na účastníky koncertu v Las Vegas 58 lidí.

Policie se po střelbě v El Pasu zabývá rasistickým manifestem

Policie v Texasu se zabývá rasistickým manifestem, který se objevil na internetu krátce předtím, než střelec v obchodě Walmart v El Pasu v sobotu zabil 20 lidí a dalších 26 osob zranil. Zda autorem dokumentu je útočník, zatím není jasné. Podle agentury AP to oznámil starosta El Pasa Dee Margo. Média píší o tom, že střelba mohla mít rasový podtext; o život podle mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora přišli nejméně tři Mexičané.

Autor manifestu píše, že Hispánci přicházející do Spojených států nahradí stárnoucí bělošské voliče, což může v nadcházejících volbách udělat z Texasu "modrý stát" a mít za důsledek, že dalším americkým prezidentem bude demokrat.

Text je také kritický k republikánům; tvrdí, že mají příliš velké vazby na korporace a propagují ničení životního prostředí.

Ačkoli 21letý Patrick Crusius, kterého policie kvůli střelbě v nákupním centru zadržela, na twitteru chválil plány prezidenta Donalda Trumpa na vybudování hraniční zdi mezi USA a Mexikem, autor manifestu píše, že stejné názory ohledně rasy měl ještě před Trumpovou volební kampaní.

Manifest na jednu stranu odmítá, že by hlásal nadřazenost bělochů, zároveň ale tvrdí, že "míchání ras" ničí národ; propaguje proto rozdělení Spojených států na územně vymezené enklávy rozdělené podle ras, píše AP.

Místo, kde se sobotní střelba odehrála, se nachází asi osm kilometrů od hraničního přechodu, přes který každý den podle starosty El Pasa legálně do USA přichází nakupovat a pracovat desetitisíce Mexičanů.

Témata:  střelba v hypermarketu v El Pasu Patrick Crusius

Související

Aktuálně se děje

3:00

Počasí v Česku už ovlivňuje Caetano. Meteorologové popsali, co způsobí

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy