Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střety na Ukrajině budou eskalovat? Analýza přináší znepokojivé informace

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Kyjev – Situace na Ukrajině stále není vyřešena a analýza společnosti Stratfor varuje, že ve východní oblasti země, kde probíhají střety s proruskými separatisty, hrozí další eskalace.

Další boje?

Podle analýzy vše naznačuje tomu, že východní Ukrajinu čeká další obnovení bojů a násilností. Varuje, že jen 15. června bylo podél demarkační linie zaznamenáno 58 případů porušení klidu zbraní, což je značný nárůst oproti 10-20 porušení za den, jako tomu bylo v předchozích měsících.

14. června se také v místních médiích objevila zpráva, která s odkazem na zástupce ukrajinské armády varovala, že proruští rebelové v Donbasu poblíž strategického města Avdijivka shromáždili 30 tanků.

„Během konfliktu na Ukrajině byly tanky běžně vidět, a to i po stažení těžkých zbraní z míst kontaktu v únoru 2015. Ale od té doby v blízkosti demarkační linie operovalo pouze malé množství tanků. Místní média a pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě někdy zveřejní informace o vojenských vozidlech v této oblasti, ale nikdy tak mnoho, jako nyní – 30, což tvoří téměř celý obrněný prapor," vysvětluje své obavy analýza.

Co se chystá?

Upozorňuje, že jakékoliv hromadění tanků v Donbasu je nezvyklé, a pokud se tyto informace potvrdí, naznačovalo by to, že by v oblasti v dohledné době bylo možné očekávat další vojenské akce.

„Z vojenského hlediska takto velký počet tanků naznačuje, že se možná plánuje vojenská operace. Několik dalších zpráv ukrajinské armády, které mapují nasazení dělostřeleckých systémů, včetně raketových systémů Grad, do téže oblasti tuto možnost dále potvrzují," vysvětluje analýza.

Dále ale varuje, že informace ukrajinské armády nejsou potvrzené z nezávislých zdrojů a jejich pravdivost je tak třeba brát s jistou dávkou opatrnosti. Podotýká, že ukrajinská armáda také naznačovala, že tanky mely být vyslány v rámci přípravy ofenzívy, která měla začít v noci 15. června, to se ale nepotvrdilo.

Nejistá budoucnost

Podle analýzy by spuštění podobné ofenzívy ani nespadalo do schématu chování Ruska za poslední rok. „Moskva v poslední době dokonce podnikla několik vstřícných kroků. Na konci května Rusko propustilo zadržovanou ukrajinskou pilotku Nadiju Savčenkovou ve snaze pokročit ve vyjednávání s Ukrajinou a Západem a přesvědčit Evropskou unii, aby zmírnila sankce," připomíná.

„Na druhou stranu je Avdijivka strategickým místem. Nachází se zde důležitá koksovna, která by rebelům poskytla logistické a ekonomické výhody. Nelze tak zcela vyloučit, že se ji Moskva pokusí získat," varuje analýza.

Na závěr vyzývá k bedlivému sledování situace okolo Avdijivky, protože další koncentrace jednotek a vojenské síly v okolí města nebo poblíž demarkační linie by mohly být další známkou blížící se ofenzívy. „Mimo bojiště by jakékoliv zvýšení diplomatické aktivity mezi Ukrajinou, Západem a Ruskem mohlo signalizovat, že se chystá větší akce," dodává.

Témata:  Ukrajina Ukrajinská krize

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 18:23

Spadlo letadlo společnosti DHL. Katastrofu zachytila kamera

V pondělí došlo k nehodě nákladního letadla v blízkosti letiště Vilnius. Při havárii zahynul jeden člen posádky, zatímco tři další, včetně pilota, přežili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Tajemství Putinových jaderných základen prozrazeno. Ruský dezertér promluvil

V den, kdy Rusko zahájilo plnou invazi na Ukrajinu v únoru 2022, byla podle bývalého důstojníka ruských jaderných sil jeho základna uvedena do plné bojové pohotovosti. Anton, jak se muž anonymně označuje, popisuje, že zatímco do té doby se jednalo jen o cvičení, 24. února byly zbraně plně připraveny k použití.