Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa je na sebevražedné misi. Už je pozdě na nápravu, píše spisovatel

Itálie zachraňuje uprchlíky
Itálie zachraňuje uprchlíky
Foto: UNHCR

Londýn - V Bruselu se evropští politici snaží vyjednat dohodu s Tureckem a zpomalit tak migrační vlnu. Podle britského spisovatele a novináře Douglase Murrayho je již pozdě a Evropa se vydala na sebevražednou misi.

Bývalý ministr zahraničí i obrany ČR Alexandr Vondra se domnívá, že migrace ohrožuje podstatu evropské civilizace. Podle něj se uspokojuje právo menšiny a pracující člověk nemá zastání, což považuje za krizi demokracie. Navíc je podle něj západ na kolenou a to v pozici prosebníka vůči Rusku i Turecku.

A není sám. Britský spisovatel a novinář Douglas Murray se nechal slyšet, že Evropa je na sebevražedné misi.

"Díky zeměpisu a pár rozumným rozhodnutím naší vlády zůstala Británie ušetřena toho nejhoršího z migrační krize. Ale měli bychom litovat většinu evropských zemí, protože ztrácejí kontrolu nejen nad svými hranicemi, ale také civilizací a kulturou, nad vším podstatným," uvedl ve svém sloupku pro Spectator Murray. 

A ačkoliv prý šéf Evropské rady Donald Tusk naléhá, aby již do Evropy nikdo nechodil, je pozdě. "Loni je Angela Merkelová pozvala. A kvůli nekompetentnosti či slabosti evropského vedení všichni zůstali. A když konečně začali panikařit, ti samí lidé strávili minulý týden vyjednáváním s Tureckem, aby migraci zpomalili," napsal.

Snaha o vysvětlení přístupu k otevření hranic a přijímání legálních i nelegálních uprchlíků se postupem času měnila a Murray se pozastavuje především nad tím, proč se z původně prchajících před válkou stala příležitost pro evropský pracovní trh.

"Nikdo se neptá, proč Merkelová přijala tuto pozici v době, kdy se nezaměstnanost mladých lidí v Evropě pohybovala kolem 50 %. Navíc v lednu Evropská komise přiznala, že více než 60 % uprchlíků jsou zde z ekonomických důvodů a nejsou žadatelé o azyl. Každý teď marně znovu přemýšlí. Dokonce i ve Švédsku, které je známo svým humanitárním přístupem," popisuje.

Začíná se hovořit o deportaci, avšak tento nápad se nesetkal s kladným přijetím u všech politiků. Navíc je zřejmé, že něco podobného by v daném počtu lidí a s ohledem na to, kolik z nich je na kontinentu nelegálně, bylo jen stěží zvládnutelné.

"Samozřejmě, že to Německo neudělá. Tito lidé se dostanou do černé ekonomiky, mimo dosah úřadů a na útěku před zákonem. A zatím si sem přivedou také svoje rodiny. Evropa je opravdu na sebevražedné misi, musíme se jen rozhodnout, zda toho chceme být součástí" komentuje situaci.

Témata:  krize Evropa uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. července 2025 19:12

Co má společné Connie Francis a Lucie Bílá? Česká zpěvačka vděčí světové hvězdě za hit

Americká zpěvačka Connie Francisová, která před několika dny ve věku 87 let zemřela, byla ikona 60. let. Zanechala nesmazatelnou stopu v popové i country hudbě a z Česka k ní měla zvláštní vztah Lucie Bílá. Přezpívala totiž jednu z jejich nejslavnějších písní.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy