Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přijde v případě brexitu dominový efekt? Lucembursko se obává, že ano

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Lucemburk - Podle šéfa lucemburské diplomacie Jeana Asselborna Takzvaný může brexit ve zbytku EU vyvolat dominový efekt, především pak v její východní části.

"Není vyloučeno, že brexit povede k dominovému efektu ve východní Evropě," řekl Asselborn rozhovoru pro dnešní vydání německého nedělníku Tagesspiegel am Sonntag. V této souvislosti zmínil Polsko, jehož konzervativní vláda je k unii podobně kritická jako britský premiér David Cameron.

Podle Asselborna udělal Cameron historickou chybu tím, že referendum o setrvání Británie v EU vůbec vypsal. I kdyby Londýn nakonec v evropském bloku zůstal, nevyřeší to podle něj problém negativního postoje Británie k EU.

Lucemburský ministr je ale přesvědčen, že ani případný odchod Británie nesmí Evropu odradit od integrace. "Ne méně, ale více Evropy," dodal.

Britové budou hlasovat už za čtyři dny. Asselborn se příští týden v sobotu zúčastní v Berlíně schůzky ministrů zahraničí zakládajících zemí evropského bloku. Takzvanou šestku tvoří vedle Lucemburska ještě Belgie, Nizozemsko, Francie, Německo a Itálie.

Témata:  Lucembursko EU Brexit

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.