Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko i USA zbrojí, modernizuje se jaderný arzenál, varuje analýza

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Moskva/Washington - Napětí mezi Spojenými státy a Ruskem roste a podle některých svět směřuje k další studené válce. Analýza společnosti Stratfor zkoumá, co pro svět znamenají testy balistických střel a modernizace jaderného arzenálu světových velmocí.

Jaderné zbrojení

Podle analýzy Rusko hodlá pokračovat v testech svých balistických raket. V rámci toho by mělo dojít k testům raket odpalovaných z jaderné ponorky (SLBM). Podle některých zdrojů by jich mohlo být v rámci testů odpáleno až 16.

Analýza upozorňuje, že většinou dochází k testů jedné, případně několika málo raket, jelikož testování více raket je nákladné a riskantní. „Ale bez ohledu na to, kolik raket Rusko vystřelí, pointa zůstává stejná: Moskva hrozí svým jaderným arzenálem, aby odpověděla na pokroky Spojených států v oblasti technologie anti-balistických střel a jaderné modernizace."

Podle analýzy sice jaderné testy v zemích s výjimkou Severní Korey skončily po uzavření Dohody o kompletním zákazu testů jaderných zbraní (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty) v roce 1996, to ale nezastavilo velké mocnosti v testování balistických raket, které by mohly sloužit pro přenos jaderných hlavic.

Vzájemné zastrašování

Testování přitom slouží hned dvěma účelům: „zajišťuje, že rakety s jaderným potenciálem i nadále fungují a nezhoršily se s časem, a zároveň ukazuje spolehlivost potenciálním nepřátelům tím, že demonstruje schopnost země spustit jaderný úder."

Testování má také za cíl zastrašovat. „Ruský jaderný arzenál udržuje zemi pozici velké mocnosti, zároveň pak zajišťuje bezpečí vůči možným cizím nepřátelům. Ruská konvenční vojenská síla už jako pojištění proti vojenské síle NATO a rychle se modernizující konvenční vojenské síle Číny nestačí. Ruský jaderný arzenál tak pochopitelně je i nadále ve výdajích na obranu nejvyšší prioritou."

Podle analýzy se ale Rusko obává, že americký program na modernizaci jaderných zbraní, do kterého USA investují odhadem asi 350 miliard dolarů, naruší rovnováhu mezi zeměmi a zničí tak zastrašovací potenciál těchto zbraní.

Mohlo by pak totiž podle ní být možné, že by Spojené státy zaútočily a zničily by jaderný arzenál Ruska dříve, než by stačilo zareagovat.

Nejhorší možný scénář

„Proveditelný jaderný plán, který zanechá Spojené státy téměř netknuté, by teoreticky mohl Washington k takovému útoku navést. Svět by samozřejmě pohltil strašný jaderný spad, ale vojenská doktrína se musí potýkat s nejhoršími scénáři," varuje dále analýza.

Postup Ruska, které také pokračuje v modernizaci svých jaderných zbraní a zároveň testuje jejich možnosti, je tak podle analýzy pochopitelný. Krom balistických testů se snaží například zvýšit mobilitu svých raket použitím vlaků a zvažuje i použití satelitů na nízké orbitě Země.

Publicita ohledně jejich testů Rusku podle analýzy neškodí – naopak pomáhá ukázat ostatním státům, že Rusko pokračuje v modernizaci svého arzenálu.

„Ale co je důležitější, každý další odpal raket prokazuje ,že ačkoliv mezinárodní smlouvy z velké části omezily počet válečných hlavic a raket, závod o vyvinutí a udržení kvality jaderných zbraní pokračuje. To je důvod, proč Rusko a Spojené státy investují do programů na modernizaci – kvůli zlepšení svého jaderného arzenálu a aby udržely krok se stále lepší anti-balitickou technologií svých soupeřů," uzavírá analýza.

Témata:  jaderné zbraně Rusko USA

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 15:00

Ministru Rakušanovi zemřela maminka

Smutná zpráva zasáhla jednoho z nejvýraznějších politiků na české politické scéně. Ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v pondělí informoval, že zemřela jeho maminka. V posledních letech bojovala s nemocí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy