Soul/Ammán/Kábul - Radikální organizace Islámský stát své útoky nesměřuje pouze na Blízký východ a Evropu. Cíle dalších možných útoků se mohou nacházet i v Asii a do bojů proti islámským militantům se tak mohou zapojit i další země. Některým už značně dochází trpělivost.
Islámský stát si vytipoval dvě americké vojenské základny v Jižní Koreji jako případné terče dalších teroristických útoků. Informovala o tom jihokorejská tisková agentura Jonhap s odvoláním na tajnou službu.
Národní zpravodajská služba (NIS) tvrdí, že základny Pchjongtchek ležící jižně od hlavního města Soul a Kunsan byly určeny jako místa útoku, mezi možnými terči se ale prý nacházela také nejmenovaná jihokorejská charitativní organizace.
"Islámský stát šíří údaje o lokalitách těchto zařízení a informace o jednotlivcích, přičemž vyzývá své sympatizanty po celém světě, aby podnikaly odvetné údery ve prospěch muslimů," oznámila NIS. Podle zpravodajských agentur ale zatím není zcela jasné, zda jsou zmíněné cíle bezprostředně ohroženy.
Tajná služba i přesto informovala státní policii a americkou armádu a zpřísnila preventivní bezpečnostní opatření.
Jordánsku dochází trpělivost
Situace přitom není lepší ani na Blízkém a Středním východě. Boj s islamisty podporuje stále více Jordánců, přestože se jich konflikt bezprostředně netýká. Země však přímo sousedí se Sýrií a podle mnohých je jen otázkou času, než se Islámský stát rozprostře na jih a východ.
Podle zveřejněných výsledků průzkumu, které přinesla agentura AP, je také řada Jordánců nespokojena s ekonomikou státu. Průzkum amerického Mezinárodního republikánského institutu (IRI) rovněž ukázal, že boj mezinárodní koalice vedené Spojenými státy podporuje v současnosti 80 procent Jordánců.
Prozápadní Jordánsko je členem této koalice a aktivně proti islamistům bojuje. 89 procent Jordánců dokonce Islámský stát považuje za teroristickou organizaci.
Úspěchy na bojišti v posledních dnech ale slaví zejména Irák. Po zhruba čtyřech týdnech od zahájení armádní ofenzivy proti Fallúdži se vládním silám podařilo proniknout do centra města a dobýt tam hlavní komplex vládních budov a nemocnici. Podle iráckého vojenského činitele má armáda pod kontrolou zhruba 90 procent města.
Mluvčí amerického ministerstva obrany potvrdil, že irácké jednotky dobyly centrum Fallúdže a teď se snaží vyhnat radikály z IS ze zbývajících lokalit. Podle nejmenovaných policejních zdrojů agentury Reuters vládní jednotky zatím nevstoupily do sedmi čtvrtí na severu města a stále osvobozují oblasti na jihu.
Témata: Islámský stát , Jordánsko, Jižní Korea
Související
27. srpna 2024 6:32
25. srpna 2024 16:08
25. dubna 2024 16:34
9. dubna 2024 20:09
3. srpna 2023 20:45
31. května 2023 10:33