Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za tragické zřícení vládního letounu padl první verdikt

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto internet

Varšava - V případu zřícení polského letounu u Smolenska padl první soudní verdikt. Podmínečný trest vězení a finanční pokutu dostal bývalý zástupce velitele ochranky vládních činitelů Pawel Bielawni.

Oficiální vyšetřování provedená Polskem a Ruskem dospěla k závěru, že neštěstí bylo způsobené lidskou chybou a špatným počasím. Polští vyšetřovatelé uvedli, že nehodu zavinili polští piloti s přispěním ruských dispečerů.

Soud dnes shledal Bielawného vinným ze zanedbání svých povinností a z vystavení prezidenta Lecha Kaczyńského nebezpečí. Za to mu udělil podmínečný osmnáctiměsíční trest odnětí svobody a pokutu ve výši 10.000 zlotých (61.550 korun).

Polský vládní letoun s 96 osobami na palubě přepravoval 10. dubna 2010 prezidentský pár a další členy polské elity do Smolensku. Polská delegace měla v nedaleké Katyni uctít památku tisíců zajatých polských důstojníků.

Polsko nyní vede konzervativní vláda  strany Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí bratr Lecha Kaczyńského Jaroslaw. Kabinet letos v únoru vyšetřování letecké nehody obnovil.

Témata:  Polsko letecké nehody Lech Kaczinsky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.