Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Seznam už je velký. Kdo všechno nesouhlasí s dohodou EU s Tureckem

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Dohoda mezi Tureckem a EU o uprchlících má vyřešit otázku migrační krize. Ne všichni s ní však souhlasí. Její návrh má mezi členskými zeměmi EU i několik odpůrců. Které státy mezi ně patří a proč?

Na dalším jednání o dohodě mezi EU a Tureckem se politici sejdou ve čtvrtek. Námitek proti návrhu smlouvy je však hned celá řada. Kdo nesouhlasí a z jakého důvodu?

Maďarsko patří mezi největší kritiky EU a přijímání uprchlíků. Viktor Orbán, maďarský premiér, se dokonce nechal slyšet, že pokud chtějí zastavit obrovskou vlnu migrace, musí nejprve zastavit Brusel. Obávají se především toho, že při uzavření jedné cesty se objeví jiná a situace se tak nezmění.

Velmi hlasitě se ozývá také jižní Kypr, který vidí svoji šanci. Jejich hlavním zájmem je sjednocení ostrova rozděleného po turecké invazi v roce 1974 a uznání ze strany Turecka. Vztahy mezi Ankarou a Nikósií (jakožto hlavním městem řecké části ostrova) jsou velmi napjaté a jejich přistoupení do Evropské unie v roce 2004 ke zlepšení rozhodně nepřispělo.

Rakousko, sice není v zásadě proti, ale ozývají se velmi skeptické hlasy. Bojí se především další migrace z Turecka do země. Podle kandidáta na prezidenta, Norberta Hofera, Turecko a jeho kultura nezapadá do evropského společenství hodnot. "Ptám se sama sebe, zda jsme vyhodili naše hodnoty přes palubu," cituje sever Politiko Ministryni vnitra, Johannu Mikl-Leithnerovou.

Francie se nechala slyšet, že více než 30000 imigrantů přijmout nemůže. A veřejně odsuzuje Turecko porušování lidských práv a svobod. Amnesty International ve veřejném dopise prezidentovi Hollandovi tuto dohodu označila za hanebný obchod.

Bulharsko zase vyjádřilo obavy, že uzavření cest přes Řecko a Egejské moře povede k přesměrování trasy do Černého moře a uprchlící mohou zamířit právě k jejich pobřeží. A současný návrh dohody  má zmiňovat pouze moře Egejské, s čímž Bulharsko nesouhlasí.

Jiný problém než tato pětice států má Španělsko. Podle nich tato dohoda porušuje lidská práva a neshoduje se s evropskými hodnotami. Ministr zahraničí, José Manuel García Margallo, uvedl, že ji budou akceptovat pouze, pokud bude v souladu s mezinárodními právy. Podle jeho slov má každý uprchlík právo na individuání posouzení a možnost požádat o azyl.

Témata:  EU krize Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.