Brusel – Angličtina se v posledních desetiletích stala globálním jazykem, kterým je možné domluvit se téměř po celém světě. Jak ale nyní upozorňuje bruselský server Politico, angličtina by po odchodu Británie z EU mohla přestat být jedním z oficiálních jazyků EU.
Danuta Hübnerová, polská europoslankyně a předsedkyně Komise Evropského parlamentu pro ústavní záležitosti (AFCO), v pondělí podle serveru varovala, že po brexitu přestane angličtina být jedním z oficiálních jazyků EU.
Jak Hübnerová vysvětluje, každá země Evropské unie má právo nahlásit jeden oficiální jazyk. V případě Velké Británie tím byla právě angličtina. Británie je ale jedinou zemí EU, která nahlásila angličtinu jako svůj oficiální jazyk, takže po jejím odchodu angličtina ze seznamu oficiálních jazyků EU zmizí.
„Pokud nemáme Británii, nemáme angličtinu," dodala. Angličtina je přitom nejvíce používaným jazykem v rámci evropských institucí, jak sama uznala. „Popravdě jde o dominantní jazyk," uvedla s tím, že je mezi státními úředníky EU nejpoužívanější.
Aby angličtina zůstala oficiálním jazykem EU, bylo by podle ní potřeba, aby tuto změnu odhlasovaly zbývající členské země. Server ale podotýká, že by také mohlo jít o chybu překladu stanov z roku 1958, které byly původně napsány ve francouzštině.
Podle jednoho zdroje z EU by tak každý členský stát mohl nahlásit více než jeden jazyk, přičemž Irsko a Malta angličtinu jako svůj jazyk nenahlásily, protože v době jejich vstupu do EU již angličtina na seznamu oficiálních jazyků byla.
Server ale s odkazem na americký deník The Wall Street Journal uvádí, že se Evropská komise po oznámení výsledků referenda již nyní uchyluje k vyšší frekvenci používání němčiny a francouzštiny v rámci své externí komunikace. Z Itálie se pak ozývají hlasy, které volají, aby se jedním z používaných jazyků stala také italština.
Témata: EU, Brexit, Velká Británie
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40