Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael je vydírán Hamasem? Nechtějí vyjednávat a zajatce používají k propagandě

Izrael
Izrael
Foto: Pixabay

Jeruzalém - Hamas se vyhýbá vyjednávání o propuštění dvou zajatých izraelských občanů a o vydání těl dvou vojáků zabitých v konfliktu v roce 2014. Situaci by mohlo pomoci vyřešit Turecko.

Izrael tento týden obnovil vztahy s Tureckem, přerušené šest let. Dohoda, kterou kritizovala opozice i někteří členové vlády, kromě jiného počítá s tím, že Turecko pomůže Izraeli vyjednávat s Hamasem o vydání zajatců.

Podle odborníků je ale vliv Ankary na ozbrojené křídlo Hamasu menší, než tvrdí izraelská vláda, a navíc Turci nemají velký zájem zahájit vyjednávání.

Dva civilisté jsou v rukou ozbrojeného křídla Hamasu od roku 2014 stejně jako ostatky dvou vojáků. Podle izraelských sdělovacích prostředků chce Hamas vyjednat co nejlepší podmínky ve stylu dohody o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita. Hamas ho unesl do Pásma Gazy v roce 2006 a propustil až v roce 2011 výměnou za tisícovku Palestinců vězněných v Izraeli.

Hamas zneužívá dva zajaté civilisty k propagandě. V Gaze jsou vyvěšeny jejich fotografie a obyvatelům Pásma Gazy Hamas tvrdí, že jde o policistu a vojáka. Jeden muž je na fotografii ve vojenské uniformě, která je ale podle Izraelců výsledkem fotomontáže.

Témata:  HAMÁS Izrael Gaza

Aktuálně se děje

10:12

Mladík ve škole na Tachovsku vyhrožoval spolužačce. Skončil v cele

Policie v úterý zasahovala na jedné ze škol na Tachovsku kvůli výhrůžkám, jejichž původcem byl jeden ze studentů. Mladík podle dosavadních zjištění vyhrožoval spolužačce tím, že zabije její blízké.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy