Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blair kritiku za invazi do Iráku uznal. Husajnovo odstranění ale bylo správné, říká

Tony Blair
Tony Blair
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Londýn - Britský expremiér Tony Blair po dnešním zveřejnění kritické zprávy Chilcotovy komise o invazi do Iráku řekl, že se o účasti ve válce rozhodoval v dobré víře. Odstranění Saddáma Husajna bylo podle něj správnou věcí.

Právní základ pro britskou vojenskou akci v Iráku nebyl vůbec uspokojivý a nelze tvrdit, že invaze z roku 2003 byla legální, tvrdí komise v dlouho očekávané zprávě, jejíž vypracování trvalo sedm let. Iráčané ohromně trpěli intervencí, která byla v jejich zemi špatně vedena, uvedla dále vyšetřovací skupina.

"Zpráva by měla ukončit obvinění z jednání ve zlé víře, ze lží či podvodu. Ať už lidé s mým rozhodnutím zapojit se do vojenské akce proti Saddámu Husajnovi souhlasí nebo ne, udělal jsem jej v dobré víře, protože jsem věřil, že je to v nejlepším zájmu země," uvedl bývalý ministerský předseda.

Zároveň ale připustil, že kritika týkající se přípravy a plánování britské účasti v irácké válce stojí na reálných základech. "Beru na sebe plnou zodpovědnost za všechny chyby, bez jakýchkoli výjimek a výmluv," uvedl.

Témata:  Tony Blair Velká Británie Irák Saddám Husajn

Související

Aktuálně se děje

13. června 2025 21:09

13. června 2025 19:45

13. června 2025 13:20

13. června 2025 10:42

Dva páry, jen jedna tanečnice. StarDance Tour překvapila velkou novinkou

Nejméně jednu z profi tanečnic čeká v rámci podzimní StarDance Tour pořádná šichta. Dnes byl totiž odhalen další pár, jehož součástí je Adriana Mašková. Organizátoři už dříve potvrdili, že bude tančit s Janem Cinou. Nyní je jasné, že si některý z tanců střihne i s jiným partnerem. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy