Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA a Peking by měli zamezit prohlubování sporů, zaznělo na konferenci v Jihočínském mořei

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Washington - Více než 50 předních odborníků z Číny a USA se zúčastnilo semináře, který byl organizován společně s institutem Chongyang Institute for Financial Studies, univerzitou Renmin University of China (RUCCY) a organizací Carnegie Endowment for International Peace (CEIP) a byl sponzorován Čínským národním institutem studií Jihočínského moře (National Institute for South China Sea Studies - NISCSS) a mezinárodním vědeckým centrem Wilson International Center for Scholars.

Myšlenky jako „Spory v oblasti Jihočínského moře by neměly ovlivňovat čínsko-americké vztahy" a „Zamezení prohlubování propasti v americko-čínských vztazích z důvodu sporů v Jihočínském moři by měly být prioritou, zatímco koordinace a spolupráce mezi oběma zeměmi musí být podporována také" byly prodiskutovány mezinárodní skupinou předních expertů, kteří došli k závěru na neveřejném semináři Čínsko-americký dialog v záležitosti Jihočínského moře, který se konal ve Washingtonu dne 5. července 2016.

„Konečné rozhodnutí arbitráže, ke kterému dojde v několika příštích dnech, nepředstavuje nic víc než kus papíru," řekl Dai Bingguo, bývalý čínský kancléř, který měl během slavnostního otevření proslov. „Nezávislost čínských ostrovů v oblasti Jihočínského moře je jako součást mezinárodního poválečného uspořádání pod ochranou Charty OSN a ostatního mezinárodního práva."

„Čína si uvědomuje, že mír a stabilita v oblasti Jihočínského moře ovlivňují její klíčové zájmy. Proto se Čína nikdy neuchýlí k použití násilí, pokud k tomu nebude přinucena ozbrojenou provokací," dodal Dai Bingguo.

„Stabilita v oblasti Jihočínského moře je v zájmu všech zúčastněných stran," uvedl Huang Renwei, viceprezident vědecké akademie Shanghai Academy of Social Science. „Měli bychom omezit strategickou nedůvěru a zároveň posílit krizový management."

Napětí v oblasti Jihočínského moře musí být ochlazeno," podotkl Michael Swaine, společník organizace CEIP." „USA a Čína musí překonat ohnivou rétoriku a položit základ pro zmírnění napětí v tomto regionu."

„Musíme pečlivě zvážit důsledky amerických operací v oblasti Jihočínského moře," uvedl Brendan Mulvaney, spolupředseda fakulty jazyků a kultury Americké námořní akademie (United States Naval Academy).

„V tuto napjatou chvíli to slouží jako Think Tank diplomacie," uvedl Wang Wen, děkan univerzity RUCCY.

Tento seminář usiluje o výměnu názorů mezi předními odborníky a spolupráci mezi Čínou a USA. Experti se zde shodli, že by se tyto dvě země neměly pouštět do konfrontací ohledně situace v oblasti Jihočínského moře.

Témata:  USA protext Čína

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.