Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci do práce: Německo přišlo s novým plánem, má to ale háček

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín – Města a obce po celém Německu se zabývají otázkou, jak co nejrychleji a nejefektivněji integrovat přicházející uprchlíky do společnosti. Podle některých návrhů by měli nově příchozí vstupovat do řad policie. Informoval o tom deník Die Welt.

Za plánem přijímání uprchlíků mezi policisty stojí Gerd Landsberg, generální ředitel německého Svazu měst a obcí (DstGB). Podle Landsberga je nutné se „ve střednědobém horizontu snažit zvýšit podíl lidí s migračním pozadím ve veřejné správě". To podle něj zahrnuje právě i policii.

Landsberg tvrdí, že je nutné podívat se na „pozadí a pracovní historii" migrantů, aby jim bylo možné najít práci, která by mohla ušetřit peníze za nákladné vzdělávacích programů. „Policisté z přistěhovaleckých skupin budou schopni lépe řešit konflikty mezi uprchlíky, aby se problémy skutečně zklidnily," myslí si.

Ne všem se však návrh Landsberga líbí. Návrh by mohl podle kritiků udělat více škody než užitku. Křesťanská demokratická unie (CDU), konkrétně její politik Kai Wegner, řekl, že s plánem v některých bodech souhlasí. Policie by podle něj „samozřejmě měla být odrazem společnosti," dodal však, že by přijímání migrantů k policii mohlo mít nezamýšlené důsledky.

Wegner tvrdí, že je sice důležité, aby policie byla různorodá, nemůže to prý ale být na úkor účinnosti policie jako celku. „Občanství, znalost německého jazyka, a jasný závazek našemu právnímu řádu, to jsou nezbytné podmínky," řekl a dodal, že zde „není místo pro rychlé kroky nebo experimentování."

I když v současné době neexistují žádné formální rychlé programy pro migranty, aby se mohli stát policisty, mnoho z nich už podalo žádosti, aby se mohli stát ochrankou ve střediscích pro migranty. Bezpečnostní firmy totiž nestíhají dostatečně rychle plnit volná místa.

Následný nedostatek kontroly kvality při přijímání zaměstnanců vedl ke kritice bezpečnostních firem. Ta se ozývala velmi hlasitě poté, co vyšlo najevo, že bezpečnostní stráže muslimského původu se podílely na zneužívání křesťanských uprchlíků a křesťanských konvertitů.

Na ekonomické přínosy masové migrace zpočátku upozorňovala také německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní i některých odborníků mohla být migrace přímou odpovědí na problém stárnoucí německé populace. Ekonomové v Německa i jinde v Evropě poukazovali, že přistěhovalci budou významně přispívat k růstu ekonomiky.

Témata:  uprchlíci policie Německo Německo

Související

Aktuálně se děje

12:12

Martin Dejdar přiznal zdravotní problém, který v tuto chvíli nemá řešení

Známých českých herců je momentálně na marodce hned několik, ale Martin Dejdar se k nim nepřidá. Přiznal nicméně, že má jistý zdravotní problém, který ale v tuto chvíli nemá řešení. Lékaři by si přitom věděli rady. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy