Berlín - Němečtí poslanci dnes schválili zpřísnění zákona, který trestá pachatele sexuálního násilí. Nově bude obsahovat princip "ne znamená ne". Aby soud uznal trestný čin za znásilnění, musel si dosud pachatel styk vynutit násilím nebo pod jeho pohrůžkou. Už se ozývají kritické hlasy, na nové nařízení prý doplatí muži.
Debatu, která vyústila v reformu trestního zákona, spustily silvestrovské útoky migrantů na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech, ale i případ údajného znásilnění někdejší německé modelky.
Podle nově schváleného zákona bude stačit to, že k sexu došlo "proti zjevné vůli" oběti. Ke kvalifikaci činu jako znásilnění tak bude napříště stačit prosté odmítnutí pohlavního styku. Aktivní obranu proti němu nebude muset oběť dokazovat.
Kvůli silvestrovským incidentům poslanci do zákona přidali také pasáž o trestání sexuálních útoků spáchaných ve skupinách. Trest by měly podle ní dostat i ti, kteří se útoku přímo neúčastnili, byli ale součástí skupiny, která se jich dopustila. Podle právníků oslovených agenturou DPA by ale mohlo být toto ustanovení protiústavní.
Profesorka trestního práva Monika Frommelová v rozhovoru poskytnutém agentuře DPA označila dnes schválený zákon za "kontraproduktivní". Podle ní přibude obžalovaných, prokázání znásilnění ale bude stejně náročné jako doposud.
Podle německého listu Die Zeit se oběťmi nového zákona, který má chránit především ženy, které jsou nejčastěji terčem sexuálních útoků, mohou stát paradoxně muži, kteří budou daleko častěji neprávem obviňováni ze znásilnění. "Zda to byla noc plná milostné vášně či znásilnění, žena určí až následující ráno," varovala autorka komentáře v prestižním listu.
Témata: Německo, znásilnění
Související
25. listopadu 2024 19:13
25. listopadu 2024 17:27
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11