Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Džihádismus ztrácí na síle? Největší muslimská země nemá o IS zájem

Islámský stát
Islámský stát
Foto: nbcnews.com

Jakarta – Na policejní stanici a kavárnu Starbucks v centru Jakarty před několika dny zaútočilo sedm ozbrojenců, kteří u sebe měli malé zbraně a výbušniny. Indonéská policie pět z nich zabila a dva zajala. Šlo o první větší útok v Jakartě od roku 2009. Jak poukazuje americká soukromá konzultační zpravodajská agentura Stratfor, přesto je země, kde žije největší počet muslimů na světě, jen málo náchylná k džihádismu.

Stratfor připomíná, že policie pět útočníku zabila a dva zajala. Byl to první teroristický útok od roku 2009, kdy radikální skupina Jemaah Islamiyah zaútočila na dva hotely. Policie už podle serveru identifikovala hlavního iniciátora čtvrtečního útoku – má jim být Bahrun Naim, který v současné době operuje v Sýrii. I proto se objevily obavy, že by se Islámský stát mohl pokusit zřídit pobočku svého Chalífátu v jihovýchodní Asii.

Obavy se podle analytiků ze Stratforu zvýšily od doby, kdy došlo k útokům v Bruselu a Paříži. Přesto se prý Indonésie obávat nemusí. Džihádismus a militantní bojovníci se prý v zemi zřejmě jen tak neuchytí. Při pohledu na útok v Jakartě podle odborníků do očí bije hned několik věcí. Jednou z nich je nedostatečná propracovanost. „Útok byl proveden proti extrémně měkkým cílům a byly použity pistole a trubkové bomby. To je hluboko pod úrovní propracovanosti, kterou předvedli indonéští bojovníci při útocích na australské velvyslanectví z roku 2004, při kterém skupina Jemaah Islamiyah dokázala využít velké auto jako bombu a zaútočit na dobře střežené cíle. V důsledku těchto útoků Indonésie výrazně urychlila protiteroristický výcvik ve spolupráci se Spojenými státy a Austrálií," píše Stratfor.

Útočnici nejsou školení a neprošli výcvikem

Dalším bodem jsou nedostatečné dovednosti útočníků. I když útočili v davu, zabili „pouze" dva lidi a dalších 20 zranili. A to je na sedm útočníků poměrně málo – třeba na rozdíl s děním v Tunisku, kdy jeden střelec s kalašnikovem zastřelil 38 civilistů přímo na pláži. „Je tedy jasné, že navzdory zprávám o napojení na Islámský stát, měli útočníci jen minimální průpravu a podporu ze zahraničí," uvádí analytici. Dobře prý také zapracovaly indonéské tajné služby, které několik útoků zmařily – i když je nemožné zastavit všechny hrozby.

„Co je nejvíce zarážející, je to, jak málo Indonésanů se skutečně obrátilo k džihádismu. Ačkoliv má Indonésie více muslimů než kterýkoli jiný národ - 203 milionů – džihádismu se zde nedaří. Částečně kvůli konkrétnímu charakteru islámu v Indonésii a po celé jihovýchodní Asii. V tomto regionu se totiž islám nešířil dobýváním. Naopak sem přišly skupiny muslimských obchodníků, kteří cestovali do Indonésie, Malajsie, Singapuru, části jižního Thajska, Filipín a západního Myanmaru. V hustě zalesněném a hornatém regionu jihovýchodní Asie se vyvinula forma „tropického islámu", který se vyznačuje jistými nuancemi a lidovou praxí. Tato verze islámu ostře kontrastuje s islámem, který zakořenil v pouštích na Středním východě. Strohý salafismus převládající v některých částech arabského světa, je dnes v Asii velmi vzácný," vysvětlují experti.

Džihádismus není pro Indonésany přitažlivý

Islám v jihovýchodní Asii úzce souvisí s etnickou příslušností, existují zde i muslimské menšiny, které chtějí uznání či určitou autonomii, ale nechtějí svržení stávajících orgánů či implementaci radikální islámu do vládních systému. Jednotlivci by tak sice mohli přísahat věrnost IS, ale jsou ve výrazné menšině. Kromě toho jsou džihádástické skupiny v jižní Asii natolik rozdrobené, že působí jako rivalové, což je překážkou pro jejich růst.

Důležitým faktorem je také kulturní zázemí, díky kterému nedokáží radikálové výrazněji zmobilizovat síly. „Pro většinu Indonésanů má džihádismus velmi malou přitažlivost. Civilní oběti způsobené militantními islamistickými útoky pouze vyvolávají odsouzení společnosti, spíše než že by získávaly podporu. To znamená, že se teroristické skupiny v Indonésii nemohou spolehnout na obyvatele jako ochranu nebo podporu. Indonéské bezpečnostní složky a zpravodajské služby se mohou spolehnout spolupráci s veřejností, která poskytuje dostatek tipů, takže je mnohem obtížnější pro radikály plánovat a provádět složité operace," vysvětluje Stratfor.

Pro IS je zde obtížné získat rekruty

Vzhledem k tomu, že populace Indonésie je vůči IS spíše nepřátelská, je zde velmi obtížné získávat rekruty. Radikálové se tak snaží operovat pod záštitou větších a sofistikovanějších organizací, od kterých pak získávají dodatečné zdroje. Například Jemaah Islamiyah slíbila věrnost al-Káidě. Přestože se ale část džihádistů přihlásila k Islámskému státu, cíle zůstávají stále stejné – a velmi lokální. I proto podle Stratforu nemůže nikdy IS v Indonésii dosáhnout takového vlivu, jako má v Sýrii, Iráku nebo Libyi.

Militantní islám tedy sice v regionu může vystrkovat rohy a džihádisté se mohou skrývat na velmi členitém území, kde je snadné se ukrýt před úřady. Dokud však indonéská vláda bude pokračovat v honu na teroristy, skupiny budou stále na útěku a nebudu mít možnost provádět více sofistikované útoky, dodává analýza.

Témata:  Islámský stát Indonésie terorismus

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2024 13:22

Putin pozval slovenského premiéra do Moskvy. Fico to přijal

Předseda vlády Slovenské republiky Robert Fico (Směr-SD) telefonoval s nově zvoleným prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem, aby mu poblahopřál k vítězství ve volbách. Uvedl to na facebooku, kde také napsal, že zamíří do Moskvy 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy