Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Británii rostou útoky na muslimy a Východoevropany

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Londýn - Počet nenávistných útoků proti imigrantům v Británii se od červnového referenda zvýšil o 42 procent. Podle Reuters jsou terčem zvlášť muslimové a občané z východoevropských států.

V posledních týdnech bylo zaznamenáno 3076 podobných incidentů. "Máme teď jasné poznatky o zvýšení počtu nenávistných útoků v zemi a jejich prudkém nárůstu v posledních týdnech. Je to nepřijatelné," řekl mluvčí policie Mark Hamilton.

Policie dnes upřesnila, že většinu nenávistných projevů tvoří různé formy obtěžování, útoků a slovních výpadů. Ale také například plivání nebo strkání.

V noci na čtvrtek neznámí pachatelé vypálili kůlnu u domu polské rodiny v Plymouthu na jihozápadě Británie. Zároveň poslali rodině dopis s výhrůžkou, že příště zaútočí přímo na ni.

Britští voliči hlasovali 23. června pro odchod Británie z EU. Rozhodli se tak po vyhrocené kampani, ve které byla imigrace jedním z hlavních témat. Někteří ze zastánců takzvaného brexitu podle komentářů rozdmýchávali xenofobii a rasismus. Tvrdili, že odchod z osmadvacítky umožní Británii zastavit příchod imigrantů, kteří podle mnohých Britů zabírají pracovní místa a zneužívají sociální dávky.

Témata:  Velká Británie xenofobie Brexit

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.