Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chaos na srbsko-maďarských hranicích: Kvůli novým kontrolám se tam hromadí migranti

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Foto: Hungarian Government

Bělehrad/Budapešť - Poté, co Budapešť tento týden zavedla nové předpisy a tranzitní zóny pro migranty, je situace na maďarsko-srbských hranicích stále napjatější a Maďarsko za to kritizuje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Informoval o tom dnes server BBC. V tranzitní zóně nyní maďarské úřady zadržují několik stovek lidí a více než tisícovka uprchlíků čeká na možnost přejít do Maďarska v Srbsku, kde část migrantů nocuje pod širým nebem.

Podle nových maďarských předpisů, které vstoupily v platnost v noci na úterý, budou imigranti zadržení v osmikilometrovém pohraničním pásmu vraceni zpět za hranici a bude jim nabídnuta možnost, aby si v tranzitní zóně podali žádost o azyl.

Osoby, které se podřídí, nebudou ze země vyhoštěny a jejich žádosti úřady bezodkladně vyřídí.

Mluvčí regionální kanceláře UNHCR v Budapešti Erno Simon BBC řekl, že ho nová praxe znepokojuje a že podmínky na hranicích jsou nyní pro migranty nebezpečnější. Ve středu UNHCR a další organizace informovaly, že si kolem 120 uprchlíků stěžovalo, že byli do Srbska vráceni bez toho, aby dostali možnost žádost o azyl podat.

Témata:  uprchlíci Srbsko Maďarsko

Související

Aktuálně se děje

14. prosince 2025 4:00

Předpověď počasí na předvánoční víkend. Meteorologové naznačili, jak bude

Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy