Brusel/Washington – Jedním z hlavních pilířů západní společnosti je vztah mezi Spojenými státy americkými a Evropou. O tom, jakým směrem se tento vztah vyvíjí, informoval bruselský server Politico.
Hlavní pilíř Západu
Server podotýká, že ačkoliv hlavním tématem jednání na summitu NATO ve Varšavě měly být bezpečnostní otázky, často se dostaly do pozadí problémů, které světoví lídři řeší doma. Pro amerického prezidenta Obamu jde zejména o násilnosti, které propukly v Minnesotě, Louisianě a Texasu, zatímco Evropská unie řeší probíhající krizi způsobenou brexitem – rozhodnutím Velké Británie EU opustit.
„Rozhodnutí o brexitu a vzestup populistických stran – který je rozdmýcháván kombinací ekonomických problémů, skepticismu ohledně multikulturalismu a frustrace se vzdálenou bruselskou byrokracií – elity děsí.“
„Ale i když běžní občané Evropy pochybují o evropském projektu a politickém statusu quo, stále se drží jednoho z klíčových pilířů světového pořádku po druhé světové válce: transatlantického vztahu se Spojenými státy. Vzestup hněvu veřejnosti evidentně nevedl k návratu antiamerikanismu,“ uvádí server.
Obama versus Bush
S odkazem na nový výzkum společnosti Pew Research Center uvádí, že v 9 z 10 zkoumaných evropských států většina lidí na USA nahlíží pozitivně. Výjimkou bylo Řecko. V průměru ve všech deseti zemích pak 77 % lidí uvedlo, že má důvěru v amerického prezidenta Obamu s ohledem na jeho rozhodnutí v zahraniční politice USA.
Jak server připomíná, to je zásadní změna od situace, která v Evropě panovala před deseti lety, kdy byl antiamerikanismus spojený s odporem vůči prezidentovi Georgu W. Bushovi velmi silný. Kritizována byla zejména právě jeho zahraniční politika a popularita USA během jeho vlády značně utrpěla.
„Pouze 14 % Němců v roce 2008 věřilo v Bushe, zatímco o rok později Obamovi vyjádřilo důvěru ohromujících 93 % Němců,“ podotýká server.
Oblíbenost amerického prezidenta navíc podle serveru není jen záležitostí průzkumů, ale má zásadní dopad i na vztahy mezi USA a Evropou. Lidé jsou nyní mnohem více nakloněni vzájemné spolupráci například v oblasti boje proti terorismu.
Strach i víra v USA
Server ale upozorňuje, že mnoho Evropanů je stále skeptických vůči dosahu moci USA. S odporem se setkalo například Obamovo rozhodnutí použít drony k útokům, Edward Snowden zase odhalil, jak dalekosáhlá je angažovanost amerických tajných služeb. Z uniklých informací totiž například vyplynulo, že Spojené státy údajně odposlouchávaly telefon německé kancléřky Angely Merkelové.
Jak na závěr server upozorňuje, další vztahy mezi Evropou a USA budou značně ovlivněny tím, koho si za prezidenta nebo prezidentku na podzim Američané zvolí.
Ačkoliv se demokratka Hillary Clintonová, kterou podporuje i současný prezident Obama, příliš velké oblíbenosti netěší, v Evropě ji podle serveru lidé akceptují – důvěru jí v rámci 10 zkoumaných evropských zemí vyjádřilo 59 % lidí.
Oproti tomu její rival, republikán Donald Trump, v průzkumu agentury Pew zcela propadl – důvěru mu vyjádřilo pouhých 9 % lidí. Server také podotýká, že je jeho oblíbenost velmi blízko číslům George W. Bushe v době, kdy úřad opouštěl.
Témata: USA, EU, Barack Obama
Související
22. listopadu 2024 16:03
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 14:58