Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet obětí v Jižním Súdánu vzrostl na 272

Armáda Jižního Súdánu
Armáda Jižního Súdánu
Foto: Pixabay

Juba - Počet obětí bojů v metropoli Jižního Súdánu Jubě vzrostl na 272, z toho je 33 civilistů. Dnes o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroj.

Střety mezi povstalci a vládními jednotkami trvají od čtvrtka. V zemi rostou obavy, že se může znovu rozhořet občanská válka ukončená loni v srpnu uzavřením mírové dohody.

"Nepřetržité boje pokračují asi od 08:25 s těžkými zbraněmi v okolí mise OSN," napsali zástupci mírové mise OSN (UNMISS) na twitteru. Podle Reuters se intenzivní střelba ozývá také v okrajových čtvrtích Gudele a Jebel, kde jsou kasárna oddílů někdejších povstalců.

Podle jednoho ze svědků, jehož citovala na svém webu televize Al-Džazíra, byly při bojích v ulicích tanky, ozývala se střelba a střílelo se i z vrtulníků.

Ostré střety v Jubě vypukly v pátek, kdy se v prezidentském paláci setkali prezident Salva Kiir a viceprezident a bývalý vůdce povstalců Riek Machar. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění. Ani jeden ze státníků při páteční střelbě zraněn nebyl.

Témata:  Jižní Súdán

Související

Aktuálně se děje

9. června 2026 14:06

Problémy Pavla Nečase mohly být odhaleny včas, naznačují nové informace

Českem otřásla na přelomu loňského a letošního roku jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 59 let náhle zemřel oblíbený herec Pavel Nečas. Až po několika měsících vychází najevo, co smutné události předcházelo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy