reklama

Při nových násilnostech v zemi zahynulo již 272 lidí. Současná vlna střetů vypukla ve čtvrtek, kdy oddíly věrné Kiirovi zastavovaly automobily Macharových stoupenců a chtěly je prohledávat, což vedlo k ozbrojeným střetům. V pátek se do vzájemné přestřelky pustily ochranky obou vůdců, kteří právě jednali v prezidentském paláci o zmírnění napětí.

Reuters s odvoláním na vyjádření svědků uvádí, že v ulicích Juby se dnes pohybují tanky. Ve vzduchu také byly dva vrtulníky, které střílely do míst, kde sídlí vedení Macharových politických i vojenských stoupenců.

Podle agentury AP se střílí také v okolí sídla OSN v Jubě. Čínská televize CCTV na twitteru uvedla, že při střetech zahynul čínský voják, který v jihosúdánské metropoli působil v rámci mírové mise OSN (UNMISS).

Zdroj: YouTube

Jižní Súdán vyhlásil před pěti lety nezávislost. V prosinci 2013 ale tuto nejmladší zemi světa a jeden z nejchudších států zachvátila občanská válka. V konfliktu proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Kiirovi a povstalci podporující Machara.

Machar se koncem letošního dubna vrátil do metropole Juby, kde vzápětí složil slib viceprezidenta v nové vládě národní jednoty. Jde o součást naplnění mírové dohody ze srpna 2015, která má vést k ukončení války. Současné násilnosti ale vyvolávají obavy, že by se země mohla propadnout zpět do válečného konfliktu.

reklama