Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exprezident Mušaraf utekl do Dubaje. V Pákistánu mu hrozí trest smrti

Dubaj, ilustrační foto
Dubaj, ilustrační foto
Foto: Tim Reckmann

Islámábád - Pákistánský exprezident Parvíz Mušaraf čelí ve své zemi mimo jiné obvinění z vlastizrady. Dnes ale na základě středečního rozhodnutí nejvyššího soudu odletěl do Dubaje na léčení.

"Generál Parvíz Mušaraf právě odjel ze země do Dubaje," uvedl mluvčí bývalého prezidenta. Mušaraf byl v lednu přijat do nemocnice s bolestí na hrudi, léčit se chce v Dubaji, kde navíc žije jeho nemocná matka.

Mušarafův odjezd zmírní napětí mezi vlivnou armádou a premiérem Navázem Šarífem. Toho v roce 1999 svrhl tehdejší šéf armády Mušaraf, který pak Pákistánu vládl do roku 2008. Po své rezignaci odjel do exilu, ale v březnu 2013 se vrátil, aby kandidoval ve volbách. Volební komise mu kandidovat neumožnila a politik byl zatčen.

Mušarafovi v Pákistánu hrozí trest smrti. Byl obviněn z porušení ústavy a vlastizrady kvůli tomu, že v roce 2007 odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav.

Kromě toho je také viněn z podílu na vraždě někdejší premiérky Bénazír Bhuttové v roce 2007 a z účasti na smrti radikálního duchovního Abdula Rašída Gházího.

Témata:  Parvíz Mušaraf Pákistán Dubaj

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.