Bagdád/Damašek – S každou další zprávou, která přichází z bojiště v Sýrii a Iráku, kde probíhají boje proti teroristické skupině Islámský stát (IS), se zdá, že je porážka těchto teroristů blíže a blíže. Zpravodajský server Al-Monitor ale upozorňuje, že se teroristé zřejmě budou snažit boje přesunout online.
Přesun chalífátu online
Server podotýká, že ačkoliv by podle některých expertů mohl přijít konec IS v Sýrii a Iráku ještě letos, vedení teroristické skupiny si tuto skutečnost uvědomuje také. Významným způsobem proto došlo k nárůstu náborářských aktivit na internetu a sociálních sítích.
Tyto snahy se soustředí zejména na Turecko. „Ze strategie propagandy IS je jasné, že skupina chce nejdříve dobýt kybernetický svět a následně – za pomocí virtuálního chalífátu – se tam usadit a dobýt srdce i mysli v Turecku,“ uvádí server.
Online materiály a videa totiž v poslední době zásadním způsobem změnily své téma. V listopadu bylo v Turecku například zveřejněno profesionální video, které sympatizanty IS vyzývá k přestěhování sebe i svých rodin do Sýrie a Iráku. Video celkem zhlédlo více než sto tisíc lidí. Tématika nových videí a webových stránek je ale v současnosti jiná.
Lákadla IS
Propagandistické stránky IS v turečtině nyní hlásají jinou zprávu: „Islámskému státu můžete sloužit tam, kde jste.“ Islamisté tak nyní na webových stránkách spíše vyzývají místní muslimy, aby ve svých vlastních zemích bojovali proti nevěřícím. Islám v Turecku pak za islám nepovažují, protože zde fungují demokratické principy, nikoliv džihád.
Další strategií, kterou se teroristé snaží nalákat Turky do svých řad, je posílání fotografií luxusních vil a automobilů, o kterých tvrdí, že je získali po přidání se k IS. Zdůvodňují to „válečnou kořistí“. Fungují také diskuzní fóra v turečtině.
„Abychom to shrnuli, zatímco IS přichází o území, snaží se tyto ztráty kompenzovat vytvářením svého chalífátu v kyberprostoru. Je třeba se zamyslet, zda bude další fází spojení se s ideologicky podobně smýšlejícími skupinami díky možnostem, které komunikace online umožňuje. V tuto chvíli můžeme jen doufat, že se nějaké mozky v Ankaře snaží najít způsob, jak proti kybernetickým operacím IS bojovat,“ dodává.
Témata: Islámský stát , Turecko, internet
Související
27. srpna 2024 6:32
25. srpna 2024 16:08
25. dubna 2024 16:34
9. dubna 2024 20:09
3. srpna 2023 20:45
31. května 2023 10:33