Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor o území u Jihočínského moře zastínily summit ASEM

Nová čínská stíhačka J-15
Nová čínská stíhačka J-15
Foto: The Telegraph

Ulánbátar - Summit ASEM dnes skončil, aniž by v závěrečném prohlášení padla přímá zmínka o sporu v Jihočínském moři. Nedávný verdikt z Haagu přesto podle diplomatů jednání zcela zastínil.

Mezinárodní rozhodčí soud v úterý rozhodl, že Čína nemá právo na sporné ostrovy v Jihočínském moři. Peking už předem upozornil, že verdikt neuzná.

Zdroj: YouTube

V závěrečném prohlášení členské země ASEM zopakovaly závazek podporovat námořní bezpečnost a spolupráci, volnost plavby a přeletů, a vyvarovat se používání síly. Spory se mají řešit pomocí mezinárodního práva, charty OSN a Dohody OSN o mořském právu (UNCLOS).

Summitu se zúčastnili zástupci celkem 51 států a představitelé Evropské unie, včetně českého prezidenta Miloše Zemana. V Mongolsku byli také německá kancléřka Angela Merkelová či ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Témata:  Mongolsko Čína

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.