Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan chce po USA, aby vydaly do Turecka duchovního Gülena. Měl zorganizoval převrat

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje, aby USA vydaly duchovního Fethullaha Gülena (75). Ankara ho viní ze zorganizování pátečního vojenského převratu.

Erdogan to prohlásil na shromáždění se svými stoupenci v Istanbulu. Jak uvedl, byly to "zahraniční vnější síly, které chtěly obrátit tento národ proti jeho ozbrojeným složkám". Gülen, který žije dlouhá léta v USA, jakýkoli podíl na puči odmítl.

Erdogan dodal, vzhledem k tomu, že jsou USA strategickým partnerem Turecka, měly by jejich požadavku vyhovět. Ankara podle něj nikdy neodmítla podobnou žádost ze strany Washingtonu.

Nejmenovaný turecký představitel uvedl, že země "již připravuje oficiální žádost s detailními informacemi o zapojení Gülena do nelegálních aktivit".

Davu svých stoupenců, kteří vykřikovali hesla, že by v zemi měl být zaveden trest smrti, Erdogan na shromáždění řekl, že podobné požadavky by mohly být prodiskutovány v parlamentu. Pokus o puč podle něj provedla jen menšina v turecké armádě. "Armáda je naše a já jsem hlavní velitel," řekl.

"Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám," uvedl Gülen v prohlášení, z něhož citovala agentura AFP. "Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji," dodal.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Turecko vojenský převrat v Turecku

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:13

Bizarní úraz. Veronice Žilkové se vymstilo pejskaření

Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.