Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA můžou za převrat v Turecku? Vztahy mezi Ankarou a Washingtonem jsou napjaté

John Forbes Kerry, americký politik, a od 1. února 2013 ministr zahraničí Spojených států.
John Forbes Kerry, americký politik, a od 1. února 2013 ministr zahraničí Spojených států.
Foto: usa.gov

Ankara/Lucemburk/Washington - Nezdařený pokus o vojenský puč v Turecku má vážné dopady na vztahy mezi Ankarou a Washingtonem. Turecko totiž naznačuje, za mají USA v puči prsty.

Šéf americké diplomacie John Kerry řekl svému tureckému protějšku Mevlütovi Çavusogluovi, že tvrzení naznačující možnou účast Spojených států na nezdařeném puči v Turecku škodí vzájemným vztahům. "Spojené státy budou ochotny pomoci tureckým úřadům při tomto vyšetřování, ale narážky či tvrzení, že USA sehrály při neúspěšném pokusu o převrat svou roli, jsou lživé a škodí našim bilaterálním vztahům," konstatoval Kerryho mluvčí John Kirby.

Zdroj: YouTube

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil ze zorganizování pátečního pokusu o vojenský převrat v Turecku duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhá léta v USA.

Erdogan rovněž Washington vyzval, aby Gülena vydal. "Pokud jsme strategičtí partneři, pak byste měli splnit naši žádost," řekl. Duchovní jakýkoli podíl na puči odmítl. Turecký ministr práce Süleyman Soylu šel ještě dál než Erdogan a prohlásil, že za převratem stojí Spojené státy.

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo občany Spojených států, aby přehodnotili své plány na případné cesty do Turecka. Vyhnout se mají především návštěvě jihovýchodního Turecka. Vyhýbat se mají také velkým davům lidí, zvlášť pak v oblíbených turistických letoviscích.

Po potlačeném puči hrozí americkým občanům v Turecku zvýšené nebezpečí ze strany teroristických skupin, sdělila americká diplomacie. "Mezinárodní a místní teroristické organizace si úmyslně vybírají za cíl americké a další zahraniční turisty," varovalo ministerstvo zahraničí USA.

Témata:  John Kerry Turecko USA

Související

Aktuálně se děje

13. května 2025 21:33

Jágrova ex Inna Puhajková měla pořádnou smůlu. Po nehodě skončila v sádře

Moderátorka a někdejší partnerka hokejové legendy Jaromíra Jágra, Inna Puhajková (39), se znovu nevyhnula smůle. Její první letošní projížďka na kole skončila bolestivým karambolem, ze kterého si odnesla nepříjemné zranění a sádru na ruce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.