Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krveprolití, útoky a změny... Jaké události přinesla první polovina roku 2016?

Náklaďák vjel do davu lidí v Nice, nejméně 70 mrtvých a sto zraněných (14.7.2016)
Náklaďák vjel do davu lidí v Nice, nejméně 70 mrtvých a sto zraněných (14.7.2016)
Foto: CNN

Rok 2016 se překlenul do svojí druhé poloviny. Prvních necelých sedm měsíců však stačilo přinést spoustu událostí, které se nesmazatelně zapsaly do dějin naší planety. Tyto skutečnosti jsou veskrze alarmující, avšak krveprolití pokračuje dál. Co se za poslední půl rok vlastně stalo?

Leden

Rok 2016 potřísnila krev hned na jeho začátku, 3. ledna Islámský stát zveřejnil video, na kterém popravil 5 britských špionů. Zároveň IS vyhrožoval tehdejšímu premiérovi Davidu Cameronovi kvůli jeho podílu na bombardování Sýrie a označil ho za "imbecila" a "otroka Bílého domu".

O pár dní později, 13. ledna, přišlo v historickém centru Istanbulu o život devět německých turistů při sebevražedném pumovém útoku, za kterým měl údajně také stát Islámský stát.

Únor

Kromě lidského faktoru působila také příroda. 6. února zahynulo 5 Čechů pod lavinou na hoře Geier v Tyrolsku. Ve stejný den také zasáhlo silné zemětřesení o síle 6,4 Richterovy stupnice Tchaj-wan, při kterém zahynulo 117 lidí a dalších 550 bylo zraněno. Také Fidži zažilo přírodní katastrofu obřích rozměrů. Přes oceánský stát se přehnala tropická bouře Winston, která při rychlosti 320 km/h srovnala se zemí několik vesnic a zabila 44 lidí.

Další tragická zpráva přišla z Německa, kdy se 9. února u městečka Bad Aibling asi 50 kilometrů jihovýchodně od Mnichova čelně srazily dva vlaky. Při nehodě zemřelo deset lidí.

Ani únor se však neobešel bez teroristického útoku. 17. února otřásl Ankarou obrovský výbuch, který zasáhl vojenská kasárna. Explozi údajně zavinila nálož ukrytá v automobilu, incident si vyžádal 28 mrtvých.

Březen

S příchodem jara přišlo hned několik teroristických útoků. 13. března hlásí Ankara další bombový útok. Auto naložené výbušninami explodovalo v blízkosti hlavního dopravního uzlu a vládních budov. Za útokem, při kterém zemřelo 37 lidí má údajně stát zakázaná Strana kurdských pracujících (PKK).

Jeden z nejdiskutovanějších atentátů se odehrál 22. března v Bruselu, kdy se v belgické metropoli odpálili tři sebevražední atentátníci. Dva z nich zaútočili na letišti Zaventem, třetí o hodinu později zaútočil v metru. K útoku, který si vyžádal 34 mrtvých a přes tři stovky zraněných, se přihlásil Islámský stát.

Zdroj: YouTube

Duben

Měsíc duben se sice bez teroristických útoků obešel, ale světem otřásla jiná zásadní věc, a to Panama Papers. 4. dubna prosákly na veřejnost miliony dokumentů z databáze advokátní kanceláře Mossack Fonseca, které předkládají fakt, že desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady světových zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění. Na seznamu se objevilo také 283 tuzemských jmen.

Avšak úplně bez obětí se duben stejně neobešel. 18. dubna zasáhlo Ekvádor obrovské zemětřesní o síle 7, 8 Rychterovy stupnice. Přes 20 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou a zemřelo minimálně 650 lidí.

Květen

Jako kdyby politických potyček nebylo málo, další silnou a především nečekanou světovou rozepři přinesla nejslavnější pěvecká soutěž Eurovision Song Contest, která se konala ve švédském Stockholmu. Soutěž si zakládá na přísné apolitice, přesto se vítězkou stala Ukrajinka Jamala s písni 1944. Zpívala o útrapách svého lidu na konci druhé světové války, mnozí však v textu viděli parafrázi na ruskou okupaci Krymu.

Zdroj: YouTube

Moskva dokonce žádala vyřazení zpěvačky ze soutěže, protože právě ruský zástupce Sergej Lazarev byl horkým kandidátem na výhru. Ale také pro Českou republiku byla tato soutěž historicky přelomová, protože naše zástupkyně Gabriela Gunčíková se jako úplně první ze všech českých účastníků dostala do finále, ve kterém se umístila na předposledním místě.

Devatenáctý květen přinesl tragickou zprávu o zmizení letounu Airbus A320 společnosti EgyptAir na lince Paříž-Káhira. Na palubě letadla, které se zřítilo do Středozemního moře, zahynulo 66 lidí. Dlouhé týdny se pátralo po troskách letadla, nakonec byla nalezena černá skříňka, na jejímž zvukové záznamu se objevuje zmínka o požáru na palubě letadla. Konečná příčina pádu však zatím není známa.

Červen – měsíc největších změn a událostí

Kromě tragických událostí přinesla první polovina roku 2016 také významné objevy, jako například nález pravděpodobné hrobky starořeckého filosofa Aristotela. Dále tým egyptských a italských vědců oznámil, že 300 let stará dýka faraona Tutanchamonova je vyrobená z meteorického železa. Velký den mělo také Švýcarsko, které otevřelo nejdelší železniční tunel na světě. Gotthardský úpatní tunel měř 57 kilometrů.

I přes tyto velkolepé události však přišla další rána v podobě krveprolití. 12. června obletěla svět zpráva, že v americkém městě Orlando zaútočil terorista na tamní gay klub. Bylo zabito 50 lidí, dalších více jak padesát bylo zraněno. Útok v Orlandu se tak zapsal do dějin jako největší masakr v dějinách USA.

Mimo tento incident proběhly další válečné boje. Střet mezi islamistickými ozbrojenci a policií v kazašském městě Aktobe, při kterém bylo zabito 17 lidí. Střet mezi afghánskou a pákistánskou armádou v Chajbarském průsmyku si vyžádal 2 mrtvé a více jak dvacet zraněných vojáků. Dále byl v Istanbulu dálkově odpálen automobil, při výbuchu zemřelo nejméně 11 lidí.

Dalším velkým neštěstím byly tři sebevražedné útoky na Atatürkovo letiště v Istanbulu, při kterých zemřelo nejméně 42 osob a dalších 239 bylo zraněno. Avšak jedna pozitivní zpráva přece jen přišla – Irácká armáda oznámila po dvou letech dobití města Fallúdža, které bylo hlavním centrem Islámského státu v Iráku.

Zdroj: YouTube

V pátek 24. června ráno se Británie probudila do nového světa. Ve svém referendu o odchod z Evropské unie se lidé vyjádřili jasně a rozhodli o brexitu, tedy o vystoupení z EU. Tento krok následovalo oznámení tehdejšího premiéra Camerona o jeho rezignaci.

Červenec

Úvodem měsíce převzalo sousední Slovensko předsednictví EU, následně u našich dalších sousedů nastala jiná velká věc. Rakousko zrušilo výsledek tamních prezidentských voleb, ve kterých zvítězil Alexander Van der Bellen a volby se tak budou opakovat. A v neposlední řadě proběhla volba nové hlavy britského parlamentu a historicky druhou premiérkou Velké Británie se stala Theresa Mayová.

Červenec není ještě zdaleka u konce a světem otřásly další zprávy o teroristických útocích. 6. července zahynulo nejméně 250 lidí při sebevražedném útoku Islámského státu v iráckém hlavním městě Bagdádu. O dva dny později přišla z USA tragická zpráva o smrti pěti policistů, kteří byli zabiti při demonstraci proti policejnímu násilí na černoších v Dallasu. Útočníci stříleli ze střech a zasáhli celkem 12 policistů.

Nakonec tu máme 14. a 15. červenec, během těchto dvou dnů tragicky zemřely další stovky lidí. Vše začalo ve francouzském městě Nice, kdy ve čtvrtek v noci najel muž s kamionem do davu lidí oslavující svátek dobytí Bastily. Masakr, který police zastavila zabitím útočníka, si vyžádal 80 lidských životů. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Zdroj: YouTube

Mezi tím, co se Francie vzpamatovávala z katastrofy, zasáhla svět další zpráva. V Turecku vypukl vojenský puč, kdy se část armády pokusila svrhnout prezidenta Erdogana. Povstání nakonec bylo potlačeno, i přesto o život přišlo 290 lidí, více než 1400 jich bylo zraněno a přes 6000 lidí skončilo ve vazbě.

Ani dnešní den není bez úmrtí, islamisté zaútočili v kazašském městě Almaty. Ozbrojenci ostřelovali budovu místní správy ministerstva vnitra a sídlo tajné policie. Incident si vyžádal 6 mrtvých, 14 zraněných a zákaz vycházení.

Všechny tyto incidenty se nesmazatelně zapsaly do dějin světa. Tisíce lidí přišlo o život, další tisíce o své blízké, svět truchlí...nasnadě jsou otázky jako "Co bude dál? Zastaví někdo tohle krveprolití?"

Témata:  terorismus úmrtí teroristický útok ve Francii: nákladní auto najelo do davu

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 15:27

Netanjahu označil zatykač ICC za absurdní. Zdecimoval Pásmo Gazy, reaguje OSN

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.