Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řekni a my je zabijeme. Muslimové se postavili Evropě

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Berlín/Vídeň - V Berlíně, stejně jako v Turecku, žije mnoho zastánců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Část z nich uposlechla jeho výzvu a vyšla do ulic na protest proti pokusu o vojenský převrat. Co to říká o německé turecké komunitě?

V reakci na pokus o převrat vyšly v pátek v noci do tureckých ulic desetitisíce příznivců Erdogana. Demonstrace na jeho podporu se však konaly nejen v tureckých městech, jako je Ankara nebo Istanbul, ale i v Berlíně, Hamburku, Stuuugatru nebo Vídni.

Jen před tureckým velvyslanectvím v Berlíně se v sobotu brzy ráno sešly asi tři tisíce Turků. Mezi nimi byl Tahir Sözen. V posledních dvou volbách odevzdal hlas vládnoucí straně AKP tureckého prezidenta Erdogana. Když rebelové oznámili převrat, šel k velvyslanectví, aby protestoval, píše server The Local.

Erdogan má mezi německými Turky velkou podporu

Erol Özkaraca nebyl v noci, kdy došlo k pokusu o převrat, v Berlíně. Byl na cestě na dovolenou v Istanbulu, dostal se tam ve chvíli, kdy vojáci v tancích zablokovali mosty přes úžinu Bospor. Několik hodin tak musel čekat na letišti. Berlíňan s tureckými kořeny Özkaraca je podporovatel sociální demokracie (SPD) a je zapřisáhlý odpůrce politiky Erdogana.

Velká podpora ankarské vlády u Němců tureckého původu mu dělá starosti. Ukázalo se, že mnoho přistěhovalců, a to zejména ve znevýhodněných oblastech, má pocit, jako by do Německa nepatřili, varuje. Podle jeho názoru Erdoganův autoritářský styl vypovídá o sebeúctě těchto osob. A Erdoganovi dává dojem, že je silný státník, který se stará i o turecké státní příslušníky v zahraničí.

„Tito lidé pak myslí, že dělá, co je správné a že všichni ostatní jsou teroristé, myslí si Özkaraca. Naopak Erdoganův zastánce Sözen tento fenomén chápe. „Jsou zde mladí lidé, kteří touží po síle a v případě, že jsou zde na okraji společnosti, hledají tu sílu sílu u Erdogana," vysvětluje.

Většina Turků v Německu dobře integrována.

Nicméně ani to samo o sobě neovlivní fakt, že má Erdogan mezi německými Turky velkou podporu. Politolog Gulistan Gürbey ze Svobodné univerzity v Berlíně vysvětluje, že se i mezi migranty odráží politická situace a polarizace společnosti v Turecku. „Faktem je, že pokud jde o začlenění do vzdělávání, odborné přípravy, zaměstnání, je většina Turků v Německu dobře integrována," říká Gürbey.

A Sözen je jedním z nich. Přijel do Berlína před 42 lety jako dítě školou povinné. Dnes zastupuje Islámské společenství Milli Görüs (IGMG), aktivně se zapojuje do občanských sdružení a spoluzaložil společenství nájemníků. „Zajímá mě turecká a německá politika - proč by v tom měl být rozpor?" ptá Sözen. Mezi berlínskou tureckou komunitou podle svých slov nepozoruje žádné rozdělení nebo radikalizaci. Přiznává ale také, že turecká komunita v Německu vždycky byla „politická".

Dodává, že německá veřejnost má až příliš zjednodušující pohled na puč. „Všechny čtyři turecké politické strany odsoudily pokus o převrat," říká Sözen. „Ve skutečnosti převrat sblížil demokratické síly," dodal.

Úřady se reakce Turklů nebojí

Německé úřady nepovažují silnou reakci tureckých Berlíňanů za zvláštní důvod k obavám. V Turecku narozená senátorka pro integraci Dilek Kolatová (SPD) připomněla, že turecká komunita vždy reagovala na události a konflikty v Turecku. Faktem je, že se komunita po demonstraci před velvyslanectvím rychle vrátila ke každodennímu životu.

Kolatová dodala, že neočekává, že by se nenásilné soužití s tureckou komunitou nějak změnilo. „Turecká komunita žije zde již po 60 let. Většina nebyl nikdy nepropadla násilí," říká senátor. Odpůrce Erdogana Özkaraca však argumentuje, že nikdo nemůže říci, co se stane teď - rozhodujícím faktorem prý bude, jak se Erdogan zachová. S tím pocítíme eskalaci i tady," říká. „To je prostě dané,"dodal.

Jen řekni a my je zabijeme, skandovali Turci ve Vídni

Český rozhlas informoval, že se demonstrace na Erdoganovu podporu konaly o víkendu i ve Vídni. Akce byla podle rozhlasu zorganizována během několika málo hodin a neobešla se bez výtržností a vypjatých emocí. Celou věc teď musí rakouské vládě vysvětlit i turecký velvyslanec.

Demonstrace se konala na slavném vídeňském bulváru Mariahilferstrasse. Později vyšlo najevo, že dav skandoval kromě Alláhu Akbar také hesla jako „jen řekni a my je zabijeme". 

Témata:  Německo Turecko

Související

Aktuálně se děje

8:19

Michal David schytal dvě rány do hlavy. Hitmaker řekl, co se stalo na Tenerife

Blíží se první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.