reklama

Spahna někteří politologové považují za vycházející hvězdu Křesťanskodemokratické unie (CDU). Obecně se má za to, že zásadním způsobem přispěl k relativně úspěšnému přístupu Německa k řešení pandemické situace, napsala agentura Bloomberg.

V průzkumu společnosti Kantar, který zveřejnil deník Bild, odpovědělo 52 procent dotazovaných, že Spahn by měl hrát v roce 2021 v německé politice důležitou roli. Před rokem tak odpovědělo 28 procent respondentů. Obdobnou váhu v dotazníku přisoudilo současné kancléřce 51 procent dotazovaných, tedy o 11 procentních bodů více než minulý rok.

"Vítězem se letos jasně stal Spahn," řekl Bildu Torsten Schneider-Haase ze společnosti Kantar. "Z pohledu lidí činí dobrá protikoronavirová opatření," dodal.

Merkelová, která v čele Německa stojí přes 15 let, bude funkci kancléřky zastávat do příštích voleb, které se mají konat v září 2021. Její domovská strana CDU si nového lídra a možného budoucího kancléře zvolí na virtuálním kongresu příští měsíc.

Spahn by rád v čele strany viděl ministerského předsedu Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta, kterému poskytl podporu. O funkci předsedy CDU, která do kancléřství otevírá dveře, se dále hodlá ucházet dlouhodobý sok Merkelové Friedrich Merz a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Nevyřešenou otázkou v CDU nicméně zůstává, zda by strana neměla přenechat kancléřskou kandidaturu své bavorské sestře, tedy Křesťanskosociální unii (CSU) bavorského premiéra Markuse Södera.

Toho v průzkumu společnosti Kantar schválila polovina dotazovaných a je tak letos třetím nejpopulárnějším německým politikem. Čtvrtou příčku obsadil se 47 procenty vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz, kterého si jako kandidáta na kancléře vybrala sociální demokracie SPD. Merz získal 37 procent (šestý), Laschet 31 procent (osmý) a Röttgen 29 procent (devátý).

Třebaže Spahn podpořil Lascheta, Bloomberg nevylučuje možnost, že by se nynější ministr zdravotnictví mohl stát konzervativním kandidátem na kancléře, pokud bude mít největší šanci na výhru.

reklama