reklama

Spahna někteří politologové považují za vycházející hvězdu Křesťanskodemokratické unie (CDU). Obecně se má za to, že zásadním způsobem přispěl k relativně úspěšnému přístupu Německa k řešení pandemické situace, napsala agentura Bloomberg.

V průzkumu společnosti Kantar, který zveřejnil deník Bild, odpovědělo 52 procent dotazovaných, že Spahn by měl hrát v roce 2021 v německé politice důležitou roli. Před rokem tak odpovědělo 28 procent respondentů. Obdobnou váhu v dotazníku přisoudilo současné kancléřce 51 procent dotazovaných, tedy o 11 procentních bodů více než minulý rok.

"Vítězem se letos jasně stal Spahn," řekl Bildu Torsten Schneider-Haase ze společnosti Kantar. "Z pohledu lidí činí dobrá protikoronavirová opatření," dodal.

Merkelová, která v čele Německa stojí přes 15 let, bude funkci kancléřky zastávat do příštích voleb, které se mají konat v září 2021. Její domovská strana CDU si nového lídra a možného budoucího kancléře zvolí na virtuálním kongresu příští měsíc.

Spahn by rád v čele strany viděl ministerského předsedu Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta, kterému poskytl podporu. O funkci předsedy CDU, která do kancléřství otevírá dveře, se dále hodlá ucházet dlouhodobý sok Merkelové Friedrich Merz a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Nevyřešenou otázkou v CDU nicméně zůstává, zda by strana neměla přenechat kancléřskou kandidaturu své bavorské sestře, tedy Křesťanskosociální unii (CSU) bavorského premiéra Markuse Södera.

Toho v průzkumu společnosti Kantar schválila polovina dotazovaných a je tak letos třetím nejpopulárnějším německým politikem. Čtvrtou příčku obsadil se 47 procenty vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz, kterého si jako kandidáta na kancléře vybrala sociální demokracie SPD. Merz získal 37 procent (šestý), Laschet 31 procent (osmý) a Röttgen 29 procent (devátý).

Třebaže Spahn podpořil Lascheta, Bloomberg nevylučuje možnost, že by se nynější ministr zdravotnictví mohl stát konzervativním kandidátem na kancléře, pokud bude mít největší šanci na výhru.