reklama

Lídra, případně vedoucí dvojici místo delegátů, vyberou později samotní straníci. Od rána se v saské metropoli konají demonstrace proti AfD, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou.

AfD se na sjezdu chtěla vedle volebního programu dohodnout i na tom, kdo stranu do voleb povede. O vedoucích osobnostech ale místo 600 delegátů sjezdu rozhodne celostranické hlasování, což německá média označují za vítězství spolupředsedy Jörga Meuthena, který je na poměry AfD považován za umírněného. Tento postup, který Meuthen prosazoval, dnes delegáti podpořili. Deník Bild napsal, že rozhodnutí je možné očekávat až v létě.

Před sjezdem se očekávalo, že lídři budou dva a že jedním z nich bude spolupředseda Tino Chrupalla, který patří k radikálnímu proudu. Hodně se hovořilo o Alici Weidelové, která spolu s čestným předsedou AfD Alexanderem Gaulandem vede poslaneckou frakci strany ve Spolkovém sněmu. Ta dnes ale oznámila, že na sjezdu kandidovat nebude.

Weidelová, která rovněž patří ke krajně pravicovému táboru, to vysvětlila rozdílnými představami o výběru lídra. Dodala, že musí respektovat přání členské základny, která chce mít hlavní slovo. Je možné, že do výběru se nyní zapojí.

Zájemkyní o místo volebního spolulídra je Joana Cotarová z Hesenska, která patří ke stoupencům Meuthena. Cotarová se označuje za vhodnou kandidátku a říká, že by spolu s Chrupallou ze Saska zastupovali nejen hlavní proudy v AfD, ale i východ a západ Německa.

Vedle vnitřních třenic se AfD potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Proti sjezdu, který se koná i přes složitou epidemickou situaci, od rána v Drážďanech demonstruje několik stovek lidí. U mostu před výstavištěm, kde AfD setkání pořádá, demonstranti vyvěsili velký transparent s nápisem "Nacistů se zříkáme!". Spolek Dresden Nazifrei (Drážďany bez nácků) spolu s dalšími organizacemi uspořádal cyklistický průvod, na který se mu v pátek podařilo i přes dřívější problémy získat povolení. Aktivisté se také pokusili zablokovat přístupové a příjezdové cesty k výstavišti. Policie sedící demonstranty nerozehnala, zřídila ale objezdové trasy.

Demonstrace se dosud obešly bez střetů s policií a bez násilností. Saská policie dosud informovala jen o ojedinělých problémech a o zásahu proti jednomu člověku, který kladl odpor.

reklama