Tisíce lidí zaplavily podle webu Aussiedlerbote v sobotu ulice německých měst, aby demonstrovaly proti vzestupu pravicového extremismu a strany AfD. V Berlíně účastníci podvečerního pochodu vytvořili symbolické „moře světel“ a dali jasně najevo svůj odpor vůči posunu politické scény doprava. Organizátoři zdůraznili, že jakákoli spolupráce s AfD je nepřijatelná, a varovali před „povstáním slušných lidí“, pokud k ní dojde.
V sobotu zaplnily ulice několika německých měst desetitisíce demonstrantů protestujících proti vzestupu pravicového extremismu, strany AfD a plánům lídra CDU Friedricha Merze na zpřísnění migrační politiky s možnou podporou AfD. V Kolíně nad Rýnem se podle policie sešlo asi 40 000 lidí, zatímco v Berlíně více než 30 000. Organizátoři varovali před "zničením firewallu" chránícího demokracii a vyzývali k jednotě proti posunu politické scény doprava.
Symbolickým vrcholem protestů se stalo "moře světel" u Braniborské brány v Berlíně, kde demonstranti s lampami a girlandami vyjádřili podporu demokracii a odmítli pravicový populismus. Kromě opozice vůči AfD a Merzovým plánům mířily protesty také proti vlivu amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Organizátoři udávali účast až 100 000 lidí, zatímco odhady policie se pohybovaly kolem 30-35 tisíc.
Němci demonstrují proti pravici: „My jsme firewall“
Tisíce lidí zaplavily v sobotu ulice německých měst, aby protestovaly proti vzestupu pravicového extremismu, strany AfD a návrhům lídra CDU Friedricha Merze na zpřísnění migrační politiky. V Berlíně se u Braniborské brány konalo symbolické „moře světel“, kde demonstranti vybaveni lampami vyjádřili podporu demokracii a odmítli spolupráci s AfD. Protestující v davu skandovali hesla jako „My jsme firewall“ a nesli transparenty kritizující AfD. Podle organizátorů šlo o jasný vzkaz politikům, že jakýkoliv posun doprava bude čelit odporu veřejnosti.
Demonstraci podpořily i významné osobnosti, například Christoph Bautz, zakladatel organizace Campact, který varoval před „povstáním slušných lidí“, pokud by Merz usiloval o spolupráci s AfD. Anna-Nicole Heinrich, předsedkyně Synody evangelikálních církví, zdůraznila, že demokracie a rovnost důstojnosti všech lidí jsou nedotknutelné hodnoty. Protesty, kterých se podle policie zúčastnilo až 40 000 lidí v Kolíně nad Rýnem a přes 30 000 v Berlíně, vyslaly jasný signál proti polarizaci a populismu.
Německo protestuje proti pravicovému extremismu: „My jsme firewall“
Tisíce lidí v sobotu zaplavily ulice Berlína, Kolína nad Rýnem a dalších německých měst, aby vyjádřily nesouhlas s pravicovým extremismem a vzestupem strany AfD. Na demonstracích, které se konaly na výzvu občanských iniciativ, se účastníci vymezovali také vůči návrhům Friedricha Merze, lídra CDU, na zpřísnění migrační politiky s případnou podporou AfD. Berlínské „moře světel“ u Braniborské brány symbolizovalo odpor proti posunu doprava, zatímco v Kolíně se dav s transparenty jako „Nikdo nemá rád nacisty kromě Merze“ dožadoval jasného odmítnutí spolupráce s pravicovými populisty.
Podle organizátorů byla sobotní akce nejen protestem, ale také výzvou k ochraně demokracie. Christoph Bautz z Campact apeloval, že jakýkoli krok směrem k AfD by vedl k „povstání slušných lidí“. Mezi demonstranty se objevili zástupci církví i politici, například ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Anna-Nicole Heinrich z evangelikální synody zdůraznila, že mlčení vůči nespravedlnosti je nepřijatelné.
Podle policie se v Berlíně shromáždilo více než 30 000 lidí a v Kolíně nad Rýnem 40 000, přičemž organizátoři udávali ještě vyšší počty. Demonstranti se postavili nejen proti AfD, ale také proti plánům Friedricha Merze, lídra CDU, zpřísnit migrační politiku s případnou podporou AfD.
V Berlíně vytvořili demonstranti symbolické „moře světel“ u Braniborské brány a skandovali hesla jako „My jsme firewall“, zatímco v Kolíně dominovaly transparenty s nápisy „Nikdo nemá rád nacisty kromě Merze“. Protesty byly namířeny i proti politice Donalda Trumpa a vlivu Elona Muska na společenskou debatu.
K účastníkům promluvili také zástupci církví a občanských iniciativ. Anna-Nicole Heinrich z evangelikální synody zdůraznila, že mlčení k nespravedlnosti není řešením, a Christoph Bautz z organizace Campact varoval před spoluprací s AfD jako ohrožením demokracie.
Poklidné protesty probíhaly i v dalších městech, například v Halle, kde se shromáždilo 9 100 lidí, a v Aschaffenburgu s účastí 3 000 demonstrantů. Celkově demonstrace přinesly jasný vzkaz na obranu demokratických hodnot a proti pravicovému populismu.
Témata: Německo, Donald Trump, AfD
Související
27. ledna 2025 8:55
24. ledna 2025 14:39
23. ledna 2025 10:33
22. ledna 2025 17:42
15. ledna 2025 13:34