Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

AfD pobouřila Německo. Migrantům poslala falešné letenky na cestu domů, případ řeší policie

AfD (Alternativa pro Německo)
AfD (Alternativa pro Německo)
Foto: Alternative für Deutschland AfD

V Německu vyvolala krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) pobouření, když její místní pobočka v Karlsruhe distribuovala tisíce falešných letenek s cílem symbolicky upozornit na svůj záměr deportovat migranty do jejich „bezpečné země původu“. Uvedl to server Politico.

Letáky obsahovaly slogan „Ve vaší domovině je také pěkně“ a uvedené datum odletu se shodovalo s termínem národních voleb, plánovaných na 23. února.

Tento krok přišel v době, kdy vedení AfD stále otevřeněji propaguje radikální návrhy na masové deportace migrantů. Kandidátka strany na post kancléřky, Alice Weidel, na nedávném stranickém sjezdu prohlásila, že pokud strana získá moc, provede „rozsáhlé repatriace“. Použití termínu „remigrace“, který dříve patřil spíše k extremistické rétorice, označila za legitimní popis svých plánů.

Falešné letenky, podle snímků sdílených samotnou AfD, obsahovaly také slogan „Jen remigrace může Německo ještě zachránit.“ Policie incident vyšetřuje jako možný případ podněcování k nenávisti, přičemž letáky byly údajně distribuovány ve čtvrtích s vysokým podílem migrantů. Strana však tvrdí, že letáky nerozšiřovala cíleně a že jejím cílem bylo „upozornit voliče na návrhy strany plně v souladu s právním rámcem.“

Akce vyvolala ostrou kritiku od politických představitelů i veřejnosti. Robert Habeck, kandidát strany Zelených na kancléře, označil tento krok za „čirý rasismus“ a varoval, že podobné projevy odradí lidi od příchodu do Německa. Federální zpravodajská služba klasifikovala AfD jako podezřelou z extremistických aktivit, což ještě více zesiluje obavy z nárůstu jejího vlivu.

AfD přitom navzdory předchozím skandálům posiluje své postavení v průzkumech, kde aktuálně zaujímá druhé místo. Ještě před rokem strana čelila rozsáhlým protestům po odhalení, že její politici se účastnili setkání pravicových extremistů, kde byl diskutován plán na deportaci migrantů a „neasimilovaných občanů.“ Tehdejší vlna nesouhlasu sice krátkodobě oslabila její podporu, ta se však od té doby výrazně zvýšila.

Tento incident poukazuje na polarizaci německé politické scény a narůstající vliv krajní pravice, která otevřeně zpochybňuje hodnoty liberální demokracie a lidských práv. AfD se tímto krokem snaží mobilizovat své jádro voličů, ale zároveň riskuje další zostření napětí v již tak rozdělené společnosti. 

Témata:  Německo AfD

Související

Aktuálně se děje

9:44

Jan Rosák promluvil o lidské stupiditě. Tohle ho velmi ranilo

Jan Rosák se zase jednou přesvědčil o lidské stupiditě, protože některé komentáře k jeho neúčasti na prosincovém pohřbu Zbyňka Merunky se nezakládaly na pravdě. Populární moderátor vysvětlil, jaký měl vztah se zesnulým kolegou. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy