reklama

"Viděla jsem tolik mrtvých, zúčastnila jsem se tolika pohřbů, musela jsem opustit tolik lidí, kteří se hroutili do mé náruče," svěřuje se osmačtyřicetiletá novinářka.

Bývalá hvězda informačního kanálu NDTV nyní nespočetné příběhy lidí plné naděje i beznaděje vypráví v podobě reportáží na svém programu YouTube Mojo.

Od konce března do začátku června zavedla Indie jednu z nejpřísnějších celostátních karantén na světě, aby zamezila šíření viru. Všechny prostředky veřejné dopravy přestaly fungovat a jednotlivé indické státy zavřely své hranice.

Desetimiliony migrujících pracovníků, kteří přicházejí z venkova, aby si vydělali na živobytí ve velkých městech, se najednou ocitly bez práce. Někteří se pokusili dostat se do své vesnice za každou cenu, někdy museli ujít až stovky kilometrů pěšky. Taková cesta stála desítky lidí život.

Uprostřed tohoto nevídaného exodu novinářka viděla děti jdoucí bez bot pod pražícím sluncem, někdy i v noci, kdy je vedlo jen světlo Měsíce.

Ve státě Harijána sousedícím s metropolí Dillí se setkala s rodinou člověka, který prodal svůj mobilní telefon za 2000 rupií (asi 400 Kč). Většinu peněz utratil za jídlo a ventilátor a zbytek dal své manželce. Druhý den spáchal sebevraždu, uvádí Duttová.

"Muž, který ztratil svou ženu, mi řekl: ´Zemřeme jako hmyz, protože jsme chudí. Je třeba, aby někdo vyprávěl naše příběhy´," vzpomíná Duttová.

Krátce po vstupu karantény v platnost se novinářka vydala na cestu s producentem, kameramanem a řidičem, aby zaznamenala "nejvýznamnější příběh našeho života".

"Nemyslela jsem si tehdy, že silnici za silnicí uvidím naše nejchudší spoluobčany kráčet tisíce kilometrů," říká. Karanténa podle ní "těžce postihla migrující pracovníky, miliony z nich. Chudí zaplatili vysokou cenu za to, aby střední a vyšší třída zůstala v bezpečí".

Její reportáže ukazují rozdíly v situaci napříč Indií. Jižní státy se chovaly soucitněji než sever země. V Dharvadu v Karnátace objevila místního úředníka, který nechal přeměnit hostince na útulky pro migranty a od místního podniku dosáhl toho, že jim ušil šaty.

Dillí počátkem června celostátní karanténu zrušilo kvůli kritické ekonomické situaci, ale epidemie covidu-19 v zemi stále řádí. Barkha Duttová tak předpokládá, že podnikne další cestu.

Pravděpodobně však nechá svůj věrný automobil odpočívat.

"Když jsme cestu započali, nebyla letadla, hotely ani možnost koupit si u dálnic potraviny. Tentokrát asi mezi některými městy poletíme a pak teprve pojedeme autem," plánuje.