Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Africe chybí nejen vakcíny proti covidu-19, ale také injekční jehly

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Cíl naočkovat letos proti covidu-19 aspoň 40 procent obyvatel splní jenom pět z 54 afrických států, pokud se nepodaří vakcinaci urychlit. Oznámila to dnes africká sekce Světové zdravotnické organizace (WHO). Afrika se nyní potýká nejen s nedostatek očkovacích látek, ale také injekčních jehel.

Podle údajů OSN se ve stovce zemí na celém světě nedostává 2,2 miliardy jehel na jedno použití a tento nedostatek potrvá ještě v prvním čtvrtletí příštího roku.

Podle afrického úřadu WHO se zpozdily dodávky jehel do Keni, Rwandy a Jihoafrické republiky. Rwanda dostává vakcíny s krátkou expirační dobou, někdy měsíční nebo dvouměsíční, a preparáty mohou zůstat nepoužité kvůli nedostatku jehel.

"Začátkem příštího roku začnou do Afriky proudit ve velkém vakcíny, ale nedostatek jehel očkování ochromí. Je třeba zavést rozhodná opatření a výrobu jehel zvýšit," sdělila ředitelka afrického úřadu WHO Matshidiso Moetiová.

Na kontinentě s 1,3 miliardy obyvatel je plně imunizováno 77 milionů lidí, tedy šest procent populace. V říjnu do Afriky dorazilo 50 milionů očkovacích dávek, což je ve srovnání se zářím dvojnásobek. Na splnění cíle naočkovat do konce roku 40 procent občanů ale Africe stále chybí 275 milionů očkovacích dávek proti covidu-19.

Na kontinentu se nakazilo od začátku epidemie 8,5 milionu lidí a na covid-19 zemřelo 217.000 Afričanů.

Témata:  Afrika očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.