Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Alergická reakce na covidovou vakcínu? Británie vyšetřuje první dva případy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Britské zdravotnické úřady vyšetřují dva případy nepříznivé odezvy na vakcínu proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech, které se vyskytly v den zahájení hromadného očkovacího programu. Současně doporučily lidem, kteří v minulosti zažívali výrazné alergické reakce, aby očkování touto vakcínou nepodstupovali.

Dnes o tom informovala agentura AP. Představitel britského zdravotnického systému NHS Stephen Powis řekl, že úřady konají na základě doporučení regulatorní lékové agentury MHRA.

"Jak je u nových vakcín běžné, MHRA z preventivních důvodů doporučuje, aby se lidé s častými alergickými reakcemi nenechávali očkovat," řekl Powis. Dodal, že rozhodnutí následuje po dvou nahlášených případech, kdy lidé s historií výrazných alergických odezev na aplikaci vakcíny reagovali nepříznivě. "Oba se uzdravují."

Dva případy možné alergické reakce se vyskytly v úterý, které bylo v Británii zahajovacím dnem masového očkovacího programu proti covidu-19. Šéfka MHRA June Raineová před poslanci uvedla, že zaznamenané alergické reakce nebyly postranním efektem pozorovaným během klinických testů.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování Velká Británie alergie Pfizer

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 14:59

Meghan Markle a princ Harry na koncertě Beyoncé: Tanečky, smích a něžná muchlovačka

Meghan Markle a princ Harry si to pořádně užili! Na koncertě Beyoncé v Los Angeles tančili, smáli se – a dokonce došlo i na sladkou muchlovačku, která ukradla show. Ale největší pozornost sklidil klobouk prince Harryho… a to, co se skrývalo uvnitř!

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.