Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká jaderná ponorka narazila v Jihočínském moři do neznámého objektu

USS Connecticut
USS Connecticut
Foto: Wikimedia Commons

Patnáct amerických námořníků utrpělo v sobotu lehčí zranění, když jaderná ponorka USS Connecticut narazila v Jihočínském moři do "neznámého objektu." S odvoláním na americké námořnictvo o tom dnes informoval server BBC News. Podle námořnictva je plavidlo třídy Seawolf plně funkční a jaderná pohonná jednotka nebyla poškozena. Ponorka zamířila k americkému ostrovu Guam.

Námořnictvo zároveň uvedlo, že není jasné, co střet v indicko-tichomořském regionu způsobilo, a že celkový rozsah škod zjišťuje. Neupřesnilo přitom, kde ke kolizi došlo ani současnou polohu ponorky. Nejmenované zdroje agentuře Reuters nicméně sdělily, že se incident odehrál v mezinárodních vodách Jihočínského moře.

Ponorka USS Connecticut operovala v jednom z nejchoulostivějších regionů světa a v době, kdy v této oblasti narůstá napětí kvůli intenzivnějšímu čínskému narušování tchajwanského vzdušného prostoru, poznamenal server BBC News. Peking totiž zintenzivnil tlak na ostrov, který považuje za součást svého území, a v poslední době k němu vyslal rekordní počet vojenských letounů.

Čína si činí nárok na většinu Jihočínského moře a její posotoj zpochybňují okolní země jako Filipíny, Brunej, Malajsie, Tchaj-wan nebo Vietnam. Spojené státy řadu těchto zemí ve sporu podporují.

Incident se odehrál několik týdnů poté, co USA, Británie a Austrálie oznámily uzavření bezpečnostního paktu AUKUS, jehož cílem je posílit bezpečnost v indicko-tichomořském regionu a jenž je považován za projev snahy těchto zemí čelit Číně.

Témata:  U.S. Navy USS Connecticut

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 9:44

Přísně střežené tajemství. Žilková dělá drahoty ohledně novinky ve svém životě

Jedno přísně střežené tajemství má momentálně Veronika Žilková. Fanouškům dává najevo, že se v jejím životě děje něco vzrušujícího. Zatím ale podle svých slov nemůže prozradit jakékoliv další podrobnosti. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy