Zhruba polovina z celkových 6,1 milionu těhotenství v USA každý rok je podle provedených studií nechtěných. Ačkoli první pilulkové antikoncepce byly v USA schváleny už před více než 60 lety, zhruba třetina žen, která o ně stojí, má potíže na ně získat předpis.

Antikoncepci s ústním podáním před pohlavním stykem lze bez předpisu koupit v asi 100 státech na světě, v Česku to možné není. Po jejím uvedení do volného prodeje ve Spojených státech dlouho volaly zdravotnické organizace včetně Americké lékařské asociace a Americké akademie rodinných lékařů, která má 120.000 členů.

"Přesun bezpečných a účinných antikoncepčních pilulek na pulty obchodů pomůže ještě více ženám získat antikoncepci bez zbytečných překážek," uvedla společnost HRA Pharma. Žádost americké lékové agentuře prý podala po "letech výzkumu", který americkému regulátorovi usnadní práci.

Rozhodnutí FDA společnost očekává příští rok. Pokud FDA rozhodně kladně, její povolení se bude vztahovat výhradně na produkt s názvem Opill, který v roce 2014 HRA Pharma koupila od společnosti Pfizer.

Žádost HRA Pharma přichází v době intenzivní veřejné debaty o potratových právech ve Spojených státech. Nejvyšší soud USA v červnu zrušil všeobecné právo na potrat dané verdiktem v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973. Rozhodnutí o legalitě potratů je nyní v gesci jednotlivých států USA.

Ačkoli HRA Pharma uvádí, že její žádost s touto situací nesouvisí, demokratičtí zákonodárci i aktivisté bojující za práva na potrat vyzývají FDA ke schválení podobných žádostí.