reklama

"Obě země vzaly na vědomí skutečnost, že s ohledem na významný pokrok směrem k vymýcení hrozby teroristické organizace Islámský stát budou Spojené státy v nadcházejících měsících nadále snižovat stav svých sil v Iráku," praví se v prohlášení. To neposkytlo žádné přesné údaje či časový rozvrh, upozornila agentura AFP. Washington chce nicméně jednat s Bagdádem o postavení amerických jednotek, které v zemi zůstávají.

"Spojené státy neusilují, ani nežádají o stálé základny či stálou vojenskou přítomnost v Iráku," uvedlo společné prohlášení. "Irácká vláda se zavazuje chránit vojenský personál mezinárodní koalice (před útoky IS), jakož i irácká zařízení, která koalice využívá v souladu s mezinárodním právem," dodalo.

Spojené státy podle iráckého premiéra Mustafy Kázimího potvrdily svůj závazek stáhnout americké jednotky z Iráku bez stanovení časového rámce. Podle premiéra během "strategického dialogu" obě strany uznaly rozhodnutí iráckého parlamentu o odchodu amerických sil. Další podrobnosti podle agentury Reuters nezazněly.

"Strategický dialog" se podle AFP jeví pokusem zase nalézt společnou řeč po lednovém útoku, při kterém Američané zabili v Bagdádu íránského generála Kásema Solejmáního. Iráčtí poslanci po útoku požadovali odchod koaličních vojáků. USA už kontingent poněkud zúžily a stáhly vojáky z asi desítky základen do tří.

Vztahy se zlepšily nástupem nového premiéra Kázimího. Někteří poslanci, zejména z proíránského bloku Fatah, ale stále volají po odchodu amerických a dalších zahraničních vojáků.

Američtí i iráčtí představitelé jsou pro dohodnuté stažení amerických vojáků, ale nezodpovězená je otázka časového rozvrhu a hrozby, například stále ještě Islámský stát, který byl v zemi oficiálně poražen v roce 2017. Náměstek ministra zahraničí Abdal Karím Hášim, který vede iráckou delegaci při jednání s Američany, klade důraz na ekonomickou situaci Iráku v době historicky nízkých cen ropy. Irák kvůli tomu přichází o velkou část příjmů a má problém platit mzdy státním zaměstnancům.

reklama