Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí vojáci balí kufry. USA a Irák potvrdily novou strategii ve vztazích

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
U.S. ARMY, ilustrační fotografie
Foto: defense.gov **www.defense.gov**

Spojené státy budou "v příštích měsících" pokračovat ve snižování své vojenské přítomnosti v Iráku, praví se ve společném prohlášení americké a irácké vlády, vydaném u příležitosti "strategického dialogu" o budoucích vztazích obou států.

"Obě země vzaly na vědomí skutečnost, že s ohledem na významný pokrok směrem k vymýcení hrozby teroristické organizace Islámský stát budou Spojené státy v nadcházejících měsících nadále snižovat stav svých sil v Iráku," praví se v prohlášení. To neposkytlo žádné přesné údaje či časový rozvrh, upozornila agentura AFP. Washington chce nicméně jednat s Bagdádem o postavení amerických jednotek, které v zemi zůstávají.

"Spojené státy neusilují, ani nežádají o stálé základny či stálou vojenskou přítomnost v Iráku," uvedlo společné prohlášení. "Irácká vláda se zavazuje chránit vojenský personál mezinárodní koalice (před útoky IS), jakož i irácká zařízení, která koalice využívá v souladu s mezinárodním právem," dodalo.

Spojené státy podle iráckého premiéra Mustafy Kázimího potvrdily svůj závazek stáhnout americké jednotky z Iráku bez stanovení časového rámce. Podle premiéra během "strategického dialogu" obě strany uznaly rozhodnutí iráckého parlamentu o odchodu amerických sil. Další podrobnosti podle agentury Reuters nezazněly.

"Strategický dialog" se podle AFP jeví pokusem zase nalézt společnou řeč po lednovém útoku, při kterém Američané zabili v Bagdádu íránského generála Kásema Solejmáního. Iráčtí poslanci po útoku požadovali odchod koaličních vojáků. USA už kontingent poněkud zúžily a stáhly vojáky z asi desítky základen do tří.

Vztahy se zlepšily nástupem nového premiéra Kázimího. Někteří poslanci, zejména z proíránského bloku Fatah, ale stále volají po odchodu amerických a dalších zahraničních vojáků.

Američtí i iráčtí představitelé jsou pro dohodnuté stažení amerických vojáků, ale nezodpovězená je otázka časového rozvrhu a hrozby, například stále ještě Islámský stát, který byl v zemi oficiálně poražen v roce 2017. Náměstek ministra zahraničí Abdal Karím Hášim, který vede iráckou delegaci při jednání s Američany, klade důraz na ekonomickou situaci Iráku v době historicky nízkých cen ropy. Irák kvůli tomu přichází o velkou část příjmů a má problém platit mzdy státním zaměstnancům.

Témata:  U.S. ARMY Irák USA

Související

Aktuálně se děje

10:44

Česko se rozloučí s Aloisem Švehlíkem (†85). Známe podrobnosti obřadu v Národním

Česko čeká den po ostře sledovaném pohřbu Anny Slováčkové rozloučení s další slavnou osobností, která si udělala jméno v šoubyznyse. Na začátku dubna zemřel uznávaný herec Alois Švehlík. Bylo mu 85 let. I veřejnost se s ním dnes může rozloučit v Národním divadle. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Donald Trump

Trump uvalil na čínské zboží clo 245 %

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.