Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

MiG 29
MiG 29
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

K incidentu došlo nedaleko obce Szaleniec nedaleko Malborku, kde má polské letectvo jednu ze základen. "Během cvičného letu stroj MiG-29 ve výšce asi 1000 stop (přes 304 metrů) překročil rychlost zvuku. Vlivem úderu rázové vlny byla poškozena střešní krytina na několika domech," uvedla polská armáda na sociální síti X.

Případem se zabývá vojenská policie a také státní komise pro vyšetřování leteckých nehod. Armáda se už přihlásila k tomu, že uhradí vlastníkům domů způsobené škody. 

Polsko loni předalo několik stíhacích letounů MiG-29 Ukrajině. Polská armáda je vlastní od roku 1989 a získávala je postupně. První část koupila bezprostředně od jejich výrobce v bývalém Sovětském svazu. Další získala od Česka výměnou za vrtulníky Sokol a další mu za symbolickou částku předalo Německo, protože stroje MiG-29 nevyužívalo.

Témata:  MiG 29 armáda Polsko Polsko

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy