Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

MiG 29
MiG 29
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

K incidentu došlo nedaleko obce Szaleniec nedaleko Malborku, kde má polské letectvo jednu ze základen. "Během cvičného letu stroj MiG-29 ve výšce asi 1000 stop (přes 304 metrů) překročil rychlost zvuku. Vlivem úderu rázové vlny byla poškozena střešní krytina na několika domech," uvedla polská armáda na sociální síti X.

Případem se zabývá vojenská policie a také státní komise pro vyšetřování leteckých nehod. Armáda se už přihlásila k tomu, že uhradí vlastníkům domů způsobené škody. 

Polsko loni předalo několik stíhacích letounů MiG-29 Ukrajině. Polská armáda je vlastní od roku 1989 a získávala je postupně. První část koupila bezprostředně od jejich výrobce v bývalém Sovětském svazu. Další získala od Česka výměnou za vrtulníky Sokol a další mu za symbolickou částku předalo Německo, protože stroje MiG-29 nevyužívalo.

Témata:  MiG 29 armáda Polsko Polsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.